Wielkim Czwartkiem Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.
Tego dnia w kościołach odprawiana jest tylko jedna Msza - jest to Msza Wieczerzy Pańskiej. Oprócz niej, jedynie w kościołach katedralnych, biskup odprawia rano wraz ze swoimi kapłanami Mszę Krzyżma, w czasie której święci oleje służące do sprawowania sakramentów. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz przewodniczyć jej będzie przed południem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Natomiast wieczorem bp Piotr Jarecki odprawi mszę Wieczerzy Pańskiej, podczas której prymas Polski kardynał Józef Glemp dokona obrzędu umycia nóg dwunastu starcom.
Według Ewangelii św. Jana, w czasie wieczerzy Jezus umywał uczniom nogi, dając im przykład pokory i wskazując, że mają być sługami. Sam gest umywania nóg wywodzi się z tradycji żydowskiej gościnności. Później był praktykowany w społecznościach zakonnych opartych na Regule św. Benedykta. Do liturgii Kościoła w Rzymie wszedł on w XII w. Mszał Piusa V umieszczał ten gest po Mszy św. Wielkiego Czwartku. Dopiero w 1955 r. na stałe znalazł swoje miejsce po Ewangelii i homilii. Pierwotnie był zarezerwowany dla biskupów i opatów dziś jest zalecany w każdej parafialnej liturgii tego dnia. Obrzęd umycia nóg, po którym obmywający całuje stopy dwunastu mężczyznom ma przypominać, że Kościół, tak jak Chrystus, nie jest po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.
Źródło: tvn24.pl, PAP, onet.pl