Polska

PO złożyła już wniosek o odwołanie Fotygi

Polska

Aktualizacja:
 
TVN24.plPO złożyła wniosek o odwołanie Anny Fotygi z funkcji szefa MSZ

- Jej czas się skończył - dowodzi podczas zwołanej chwilę wcześniej konferencji szef Platformy Donald Tusk. - Szefowa to najsłabsze ogniwo polskiego rządu - tłumaczył.

- Czas pani Fotygi sie skończył - zapowiedział szef PO. Jak mówi Bogdan Zdrojewski z PO wniosek ma 9 punktów. Minister spraw zagranicznych zarzuca się "fatalne negocjacje, fatalną polityke kadrową, fatalne posunięcia, które budują negatywny obraz polskiej polityki w Europie". - Mówimy o detalach, ale generalnie głównym zarzutem jest marnowanie szansy na budowę mocnej polityki zagranicznej w newralgicznym okresie, jakim jest szczyt UE - dodaje Zdrojewski.

Tusk przyznał, że jego partia wstrzymała działania tylko na czas prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej, aby "nie szkodzić" w czasie ważnych negocjacji. Jego zdaniem minister "dała dziesiątki powodów", aby odwołać ją ze stanowiska a jej "tajemnicze wypowiedzi" po szczycie jeszcze bardziej dyskwalifikują ją jako szefową MSZ. Do dziś nie znamy efektów negocjacji z Brukseli - twierdzi Tusk. I dodaje: - Nie zna ich pewnie nawet sama minister Fotyga. Taka sytuacja, według szefa PO, nie odpowiada też niektórym liderom PiS.

Do dziś nie znamy efektów negocjacji z Brukseli. Nie zna ich pewnie nawet sama minister Fotyga. tusk


Szejnfeld: Fotyga niszczy dobry wizerunek Polski
Szejnfeld: Fotyga niszczy dobry wizerunek PolskiTVN24

Jak informuje tvn24.pl Pitera, w klubie podczas głosowania ma panować dyscyplina. Wszyscy mają poprzeć odwołanie Fotygi.

Anny Fotygi broni szef MON Aleksander Szczygło. - Jej odwołanie byłoby dla naszego kraju bardzo niekorzystne - ocenia. Zachowanie Platformy przyrównuje do losów głównego bohatera z "Martwych dusz" Mikołaja Gogola. - Każdą sprawę, która jest dla niego niezrozumiała, traktował jako sprawę, w której ktoś z boku podejmuje jakieś nie do końca dla niego przyjemne działania - stwierdził minister.

Szczygło: odwołanie Fotygi bardzo niekorzystne dla Polski
Szczygło: odwołanie Fotygi bardzo niekorzystne dla PolskiTVN24

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i wiceprezes PiS Paweł Zalewski postawił szefowej MSZ publicznie zarzuty. Zalewski w wywiadzie dla radia TOK FM oskarżył Fotygę o to, że posłowie – członkowie komisji, nie uzyskali od niej w ubiegłym tygodniu jakichkolwiek informacji w sprawie szczytu w Brukseli.

Każdą sprawę, która jest dla niego (PO-przyp. red.) niezrozumiała, traktował jako sprawę, w której ktoś z boku podejmuje jakieś nie do końca dla niego przyjemne działania. szczyglo

Platforma Obywatelska poparła ostatnio stanowisko rządu Prawa i Sprawiedliwości przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli. W najbliższym czasie odbędzie się Konferencja Międzyrządowa krajów Unii Europejskiej, na której przedstawiony zostanie mandat negocjacyjny ws. nowego traktatu UE przegłosowany przez kraje UE na szczycie brukselskim. Wniosek o odwołanie minister Fotygi może osłabić polską pozycję przed tym spotkaniem.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów (minimum 231).

Małgorzata Czyczło

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości