Polska

Platforma rządzi sama, koalicjant niepotrzebny

Polska

PAPGdyby wybory odbyły się na początku grudnia, partia Donalda Tuska rządziłaby samodzielnie

PO zdecydowanie deklasuje politycznych rywali i bierze 254 miejsca w Sejmie. 126 mandatów przypada dla PiS, 48 dla SLD, natomiast 30 dla PSL. Takie rozstrzygnięcie przynosi najnowszy sondaż "GfK" Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" 

Poparcie dla PO - według sondażu "GfK" Polonia - nie zmienia się od miesiąca. Oddanie głosu na partię Donalda Tuska deklaruje dokładnie co drugi wyborca. W przeliczeniu na mandaty daje to Platformie 23 posłów ponad konieczną większość potrzebną do samodzielnego rządzenia.

Niemal nie zmienia się poparcie dla SLD - tyle, że nie jest ono tak wysokie, jak w przypadku PO. Na Sojusz chce głosować 10 proc. respondentów. Na początku grudnia odsetek ten wynosił 9 proc.

Sondaż przynosi dobre wieści PSL. W badaniu sprzed dwóch tygodni ludowcy nie przekraczali progu. Teraz mają już 6 proc. poparcia, a to oznacza, że weszliby do Sejmu.

PiS zdecydowanie traci

Najmniej korzystne rozstrzygnięcie sondaż przynosi dla PiS. W ostatnich kilku badaniach poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiemu oscylowało wokół 30 proc. Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadło aż o 5 punktów – do 25 proc.

Sondaż "GfK" Polonia wykonano między 17 a 22 grudnia. Ankieterzy przepytali 989 dorosłych Polaków w ich domach.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości