"Opinia międzynarodowa nie zapomni". Fundacja Helsińska i Amnesty International komentują wyrok przeciw Polsce

TVN24

tvn24Lotnisko w Szymanach, gdzie miały istnieć więzienia CIA

- Nie było możliwe zorganizowanie takiego więzienia bez zaangażowania władz polskich - powiedział na antenie TVN24 Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, komentując wyrok Trybunału przeciwko Polsce. - Polska stała się pierwszym krajem UE ukaranym w tej sprawie, ale uważamy, że nie była osamotniona - mówiła z kolei na konferencji w Starburgu dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

- Ten wyrok potwierdza różnego rodzaju zarzuty, które pojawiały się pod adresem Polski. Dzięki niemu wyjaśnimy funkcjonowanie programu tajnych więzień - powiedział Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Współpraca z władzami Polski

Ekspert podkreślił, że więzienia były zarządzane przez CIA, ale ich powstanie było możliwe dzięki współpracy z władzami Polski.

- To, co jest niezwykle ważne w tym wyroku, to stwierdzenie o naruszeniu art. 38 Konwencji, który mówi o tym, że Polska powinna współpracować z Trybunałem przy wyjaśnianiu spraw - zaznaczył Bodnar.

Jak powiedział, w tej sprawie Polska nie współpracowała, odmawiała udostępnienia informacji, zasłaniała się przepisami polskiego prawa. - Polska zamiast skupiać się na wyjaśnianiu całej sprawy, to brnęła w różne argumenty proceduralne. To jest bardzo poważny zarzut - dodał.

Nie zapomnieć o sprawie

- Jeśli polskim politykom wydawało się, że świat, opinia międzynarodowa, zapomną o tej sprawie, to ten wyrok Trybunału w Strasburgu, jest dowodem na to, że tak nie będzie - stwierdził gość TVN24.

Adam Bodnar kategorycznie powiedział, że więzienia CIA były na terenie Polski.

- Nie wierzyłbym w tezę, że nie wiedzieliśmy o tym. Zajmuję się ta sprawą od 2007 roku. Nie było możliwe zorganizowanie takiego więzienia bez zaangażowania władz polskich - powiedział.

Według eksperta zanim więzienia powstały, wiadome było, że Amerykanie stosują metody niezgodne z prawem i sprzeczne ze standardami praw człowieka.

"Historyczny" wyrok

O zadowoleniu z wyroku mówiła Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podczas konferencji prasowej w Strasburgu.

- Trybunał stwierdził, że Polska umożliwiła USA przetrzymywanie w naszym kraju więźniów CIA al-Nashiriego i Abu Zubajdę, uniemożliwiając im kontakt ze światem. Naruszono konwencję (praw człowieka), a polska polityka zamiatania tej sprawy pod dywan okazała się krótkowzroczna - powiedziała Pacho.

Na tej samej konferencji dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin uznała czwartkowy wyrok za "historyczny". - Polska stała się pierwszym krajem UE ukaranym w tej sprawie, ale my uważamy, że Polska nie była tu osamotniona - dodała podkreślając, że Trybunał położył nacisk na "prawo do prawdy". Zaapelowała o rzetelne śledztwo w całej sprawie.

Autor: jl//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: