Więzienia CIA w Polsce?

6 lutego 2013

Wraca sprawa "tajnych więzień CIA". Europarlament upomina Polskę

Eurodeputowani zarzucili w środę władzom państw UE i unijnym instytucjom bierność w sprawie wyjaśniania przypadków łamania praw człowieka i tortur, do których miało dochodzić w trakcie operacji CIA na terytoriach krajów europejskich w latach 2001-2006. W rezolucji, przyjętej niewielką większością głosów, znalazł się apel m.in. do polskich władz.

"Washington Post": CIA zrobiło 14 tys. zdjęć w tajnych więzieniach. Także w Polsce

Istnieje blisko 14 tys. zdjęć wykonanych w byłych tajnych więzieniach prowadzonych przez CIA poza Stanami Zjednoczonymi - podaje "Washington Post", powołując się na amerykańską prokuraturę wojskową. Dziennik twierdzi, że ich odnalezienie z pewnością opóźni procesy oskarżanych o terroryzm, bo ich obrońcy stoczą walkę o upublicznenie materiałów.

USA nie chcą wysłać Polsce raportu o więzieniach CIA

Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Schetyna: warto zrobić wszystko, aby odszkodowania nie trafiły do terrorystów

- Trudno sobie wyobrazić nieprzyjmowanie wyroków Europejskiego Trybunału przez Polskę. To oznaczałoby, że nie szanujemy reguł prawa międzynarodowego - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Polska zapłaci za odszkodowania w związku z więzieniami CIA. Dodał jednak, że należy podjąć kroki, aby te pieniądze nie trafiły do terrorystów.