"Nijako, ale konsekwentnie" - eksperci o polityce zagranicznej

Aktualizacja:

Brak spektakularnych sukcesów, ale brak i dużych wpadek. Trochę nijako, ale normalniej - tak eksperci określają ostatnie dwa lata w polityce zagranicznej. A MSZ chwali się pakietem klimatycznym, Jerzym Buzkiem i poprawieniem relacji z Rosją i Niemcami.

MSZ samo sobie wystawia laurkę. Jako najważniejsze osiągnięcia resort wymienia: pozytywne dla Polski rozstrzygnięcia Rady Europejskiej, poprawa stosunków z sąsiadami, zainicjowanie projektu Partnerstwa Wschodniego, a także wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego.

Pakiet energetyczno-klimatyczny

Na grudniowym szczycie UE w 2008 r. polski rząd odniósł sukces: w wyniku negocjacji dotyczących pakietu energetyczno-klimatycznego spełniona została większość naszych postulatów – ocenia MSZ. Podczas posiedzenia Rady Europejskiej w marcu 2009 r. Polska uzyskała 330 mln euro na projekty energetyczne.

Zapytaliśmy też ekspertów, co o tym sądzą. Zdaniem dyrektora Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych Sławomira Dębskiego był to sukces, szkoda tylko, że nie był wcześniej przygotowany. Tego musimy się wciąż nauczyć. - Budujemy sojusz, aby w ostatniej chwili czyli na posiedzeniu Rady Europejskiej przeciwstawić się jakiemuś niebezpiecznemu dla naszych interesów projektowi. Optymalnie byłoby takie koncepcje neutralizować na wcześniejszym etapie procesu decyzyjnego, na szczeblu urzędniczym – konstatuje Sławomir Dębski.

Podpisanie pakietu energetyczno-klimatycznego pozytywnie odbiera profesor Krzysztof Wielecki z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. - Ugranie kompromisu w czasie, gdy zaczynały się ukazywać tendencje separatystyczne nie było łatwe. Żeby usunąć zagrożenie rozpadu kompromis był w zasadzie niezbędny. Uważam że przyjęcie pakietu można uznać za pełen sukces – dodaje.

Partnerstwo Wschodnie

Kolejny sukces to zatwierdzenie przez UE polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego – pisze w materiale przesłanym TVN24 MSZ. Rada Europejska przeznaczyła na jego realizację 600 mln euro.

Zgadza się z tym Sławomir Dębski. - Po raz pierwszy udało się Polsce zaproponować idee, która została przyjęta przez Komisje Europejską. Mam wrażenie, że dzięki temu projektowi coraz częściej ponownie zaczyna się w różnych kręgach w Europie mówić o perspektywie członkostwa państw Europy Wschodniej – mówi Dębski.

Jednak zdaniem Iwony Wyciechowskiej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW partnerstwo wschodnie nie przyniosło zamierzonych efektów. - Jego założenia powstawały w określonych warunkach geopolitycznych, w czasie przemian, które dawały nadzieję na demokratyzację Ukrainy. Uważano, że skoro reformy się szybko dokonają, trzeba Ukrainę wspierać za wszelką cenę i „wciągnąć” do europejskiej gry - uważa. Według niej propozycja Polski była spóźniona. - Strona polska nie miała partnera do rozmów, a nasze propozycje trafiały w próżnię. Wszystko to było spowodowane niewiedzą i brakiem rozeznania sytuacji - ocenia.

Stosunki z Niemcami

Nastąpiła wyraźna poprawa stosunków z najważniejszymi sąsiadami Polski – wylicza MSZ. Przywrócony został partnerski dialog z Niemcami. Premier Donald Tusk utrzymuje intensywne kontakty z kanclerz Angelą Merkel, a na szczeblu rządowym i parlamentarnym prowadzone są regularne rozmowy w kwestiach gospodarczych i unijnych oraz na temat wspólnego dziedzictwa kulturowo-historycznego. Przywrócono mechanizm polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. W grudniu 2008 r. na konsultacje do Polski przyjechała kanclerz Angela Merkel i pięciu ministrów jej gabinetu.

Prof. Wielecki ten obszar działania polskiej dyplomacji ocenia pozytywnie. - Rząd Tuska wykazuje na tym polu wiele słusznych inicjatyw, stara się być dobrym partnerem w łagodzenia stosunków w tej części Europy. Nie ma spektakularnych działań, ale przynajmniej są one prowadzone konsekwentnie. Polityka ta jest lepsza, bo rząd dystansuje się od bezsensownego poruszania bolesnych tematów - dodaje profesor.

Stosunki z Rosją

Odblokowano także dialog polsko-rosyjski – podaje MSZ. Na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej przybył do Polski premier Władimir Putin.

Zdaniem Iwony Wyciechowskiej polscy politycy w ogóle nie wiedzą jak się odnieść polityki wschodniej. - Brak strategicznego podejścia nie dotyczy tylko Ukrainy, ale również Białorusi i Rosji. W stosunkach z Rosją niepotrzebnie przyjęto stanowisko odgrywania się za przeszłość, bez zrozumienia obecnej sytuacji geopolitycznej – komentuje Wyciechowska.

W ocenie Sławomira Dębskiego w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo zły stan stosunków z Rosją został unormowany. - Częściowo udało się zniwelować wrażenie, że wszelkie działania Polski na arenie międzynarodowej mają charakter antyrosyjski. Powstała grupa do spraw trudnych. Jest to ciekawy instrument budowania zaufania między Moskwą a Warszawą, którego prace są śledzone zagranicą – stwierdza dyrektor PISM.

Współpraca regionalna

Jako kolejny sukces ministerstwo spraw zagranicznych wymienia objęcie w lipcu 2008 r. przez Polskę rocznego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (GW). Na marcowym szczycie UE Donald Tusk skupił wokół Polski kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca tych państw pozwoliła wywalczyć korzystne decyzje na forum Rady Europejskiej. Podczas spotkań GW i krajów bałtyckich wypracowywano wspólne stanowiska w takich kwestiach, jak: pakiet klimatyczno-energetyczny, bezpieczeństwo energetyczne i światowy kryzys finansowy.

- Uważam, że można by zrobić więcej. Gdyby się okazało że umiemy występować z inicjatywami, moglibyśmy poprawić znaczenie Polski w Europie - mówi profesor Wielecki. Iwona Wyciechowska uważa, że polityka regionalna ma ogromne znaczenie. – Polityka regionalna w Europie Środkowej i Wschodniej mogłaby pomóc w rozwiązywaniu wewnętrznych problemów państw regionu oraz budowaniu silniejszej, przetargowej pozycji w stosunku do europejskich mocarstw. Trzeba jednak pamiętać, że „do tanga trzeba dwojga”, no i trzeba być, zapraszając do wspólnego tańca, przekonywającym - podsumowuje.

Stosunki Polska - USA

MSZ nie wymienia jako sukces swojej polityki stosunków Polska – USA. Zapytaliśmy ekspertów dlaczego. Z ich wypowiedzi wynika że relacje Warszawy i Waszyngtonu ochłodziły się co wynika z urealniania naszych relacji.

- Ostatnie dwa lata powinny nas nauczyć, że Polska w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych nie odgrywa w chwili obecnej żadnej szczególnej roli – mówi dyrektor PISM Sławomir Dębski. - Jesteśmy jednym z wielu sojuszników USA, umieściłbym nas gdzieś na początku w drugiej dziesiątki na liście sprzymierzeńców Waszyngtonu. Uważam, że w krótkookresowej perspektywie nie jesteśmy w stanie znacząco wpłynąć na ten stan rzeczy – uważa Dębski.

Nijako, ale normalniej

-Te dwa lata wyglądają jak początek prowadzenia poprawnej polityki zagranicznej. Nic nie wskazuje żebyśmy prowadzili poważną politykę zagraniczną, nakierowaną na budowanie coraz silniejszej pozycji Polski. Brakuje jednak spektakularnych wpadek, co w pewnym sensie można nazwać sukcesem. Nadal brakuje jednak jednej, całościowej koncepcji tego jak taką politykę prowadzić - podsumowuje profesor Wielecki.

Poseł Goiwn o polityce zagraniczniej rządu
Poseł Goiwn o polityce zagraniczniej rząduTVN24

A zdaniem Wyciechowskiej polityka zagraniczna ostatnich dwóch lat była nijaka. - Ale być może jest tak, bo znormalniała. Nie ma afer, a te z przeszłości, które przyszło „odkręcać”, powoli się zacierają. Łatwiej jest zburzyć, trudniej i dłużej trwa odbudowa, szczególnie relacji międzynarodowych - podsumowuje.

PO: Jest dobrze, opozycja:

Poseł PO Jarosław Gowin nie ma wątpliwości, że polityka zagraniczna jest dobrze prowadzona i jest to jeden z najmocniejszych punktów tego rządu. - To nie znaczy, że nie ma porażek – zastrzega polityk PO, który zdecydowanie wyraźniej, niż MSZ wskazuje słabe strony naszej dyplomacji.

Nie bez znaczenia był w tym wszystkim – zdaniem Gowina – spór między premierem a prezydentem o to, kto ma kształtować politykę zagraniczną.

Iwiński: Rząd odbudował pozytywną atmosferę na arenie międzynarodowej
Iwiński: Rząd odbudował pozytywną atmosferę na arenie międzynarodowej

- Nie udało się doprecyzować, kto odpowiada za nią odpowiada. Jest dwugłos, który jest szkodliwy dla wiarygodności Polski za granicą. Wina za te konflikty częściej leżała po stronie prezydenta – stwierdził w TVN24 poseł PO.

Gowin nie zaliczył do porażek rządu wycofanie się Stanów Zjednoczonych z budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, gdyż jak podkreślił to decyzja nowej administracji amerykańskiej.

- Porażka nie tylko ostatnich dwóch lat, ale też ogólnie polityków, to niezdolność do wytyczenia nowej strategii geopolitycznej – najpierw było wejście do NATO czy UE, w momencie go te cele zniknęły nie wykrystalizowały się nowe - powiedział poseł PO.

Szef BBN krytykuje szefa MSZ
Szef BBN krytykuje szefa MSZTVN24

Pozytywne o polityce zagranicznej obecnego rządu wypowiada się poseł SLD Tadeusz Iwiński. - Główny plus tej ekipy w polityce zagranicznej to poprawienie atmosfery wokół pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Poprzedni rząd egzotycznego trójkąta: LPR-u-PiS-u-Samoobrony był wyraźnie, nie chcę powiedzieć antyeuropejski, ale eurosceptyczny. Powodował rozmaite problemy z Niemcami i Rosją. I to udało się wyraźnie poprawić - ocenił Iwiński.

Opinii posła SLD nie podzielił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, który na szefie MSZ nie zostawił suchej nitki. I wyliczył jego wpadki. - Minister Sikorski nie został wpuszczony na Kreml. Gdy był w USA nie doszło do spotkania z sekretarz stanu Hillary Clinton. Myślę, że na miejscu pana Sikorskiego cieszyłbym się, że chociaż prezydent czasem chce z nim rozmawiać - ironizował Szczygło.

Sekcja Dokumentacji i Analiz, kaw, mac

Źródło: SDiA TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na drodze wojewódzkiej nr 329 w miejscowości Jaczów kierowca jechał lewym pasem, zmuszając innych kierowców do zjechania. Nagranie z jazdy pirata drogowego trafiło do sieci. Teraz sprawą zajmuje się policja.

Pędził pod prąd, zmuszał innych do zjechania. Nagranie

Pędził pod prąd, zmuszał innych do zjechania. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby opublikowały nagranie z interwencji na tarasach katedry w Mediolanie, gdzie turystka straciła przytomność. Kobieta źle się poczuła prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury - donoszą media. Turystom odradza się wchodzenie na punkt widokowy słynnej świątyni w czasie upałów.

Akcja ratunkowa na słynnym punkcie widokowym w Mediolanie

Akcja ratunkowa na słynnym punkcie widokowym w Mediolanie

Źródło:
ENEX, La Repubblica, TG La7, duomomilan.tours, duomomilano.it

Wzywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do kraju ambasador Polski w USA Marek Magierowski chce prawie milionowej "rekompensaty" za pracę - podała Wirtualna Polska. Do tej kwestii odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski, nazywający ją "skandalicznym żądaniem ambasadora". "Ponawiam mój wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o jego odwołanie z placówki w Waszyngtonie" - napisał w mediach społecznościowych.

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty". Radosław Sikorski odpowiada

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty". Radosław Sikorski odpowiada

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

Kilka miesięcy po utracie możliwości korzystania z rządowych maszyn Mateusz Morawiecki został nagrany podczas podróży samolotem tanich linii. Pytany przez współpasażerów, dlaczego zdecydował się na wybór akurat tego przewoźnika były premier nie odpowiedział. Sytuację skomentował jednak później w mediach społecznościowych.  

"Panie Mateuszu, a co to się stało?". Były premier odpowiada na nagranie z samolotu

"Panie Mateuszu, a co to się stało?". Były premier odpowiada na nagranie z samolotu

Źródło:
tvn24.pl

Krystyna Pawłowicz wezwała mnie do publicznych przeprosin za złożenie na nią doniesienia do prokuratury. Zażądała też konferencji prasowej dla wszystkich mediów. Mam potrzebę doprecyzowania, czy wszystkie media to mają być tylko krajowe, czy też mamy zwrócić się w ogóle do wszystkich funkcjonujących w naszym wszechświecie - mówił we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Pawłowicz "wezwała do publicznych przeprosin". Hołownia pyta o dziennikarzy z Nowej Zelandii i Chile

Pawłowicz "wezwała do publicznych przeprosin". Hołownia pyta o dziennikarzy z Nowej Zelandii i Chile

Źródło:
TVN24, PAP

Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, pełniący swoją funkcję od 2010 roku, zmarł nagle w nocy z poniedziałku na wtorek. Kondolencje rodzinie i najbliższym zmarłego złożyli urzędnicy, współpracownicy polityka, poseł Artur Łącki i burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Zmarł wieloletni burmistrz Dziwnowa. "Ogromny smutek, wielka strata"

Zmarł wieloletni burmistrz Dziwnowa. "Ogromny smutek, wielka strata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekują wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało mszy świętej dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pod wezwaniem świętej Elżbiety w Gdańsku. Po raz drugi na posiedzeniu komisji nie stawił się nikt z Polskiego Radia.

Koniec transmisji mszy świętych dla marynarzy. "To ponury żart"

Koniec transmisji mszy świętych dla marynarzy. "To ponury żart"

Źródło:
PAP

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Erupcja Etny spowodowała tymczasowe zawieszenie przylotów i odlotów na lotnisku w Katanii. To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu.

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Autostrada A2 w rejonie Wiskitek (województwo łódzkie) w kierunku Warszawy była zablokowana przez kilka godzin po tym, jak na jezdnię przewróciła się laweta przewożąca dwa samochody osobowe. Ruch odbywa się już normalnie. Informację i zdjęcie dostaliśmy na Kontakt 24.

Laweta przewożąca samochody przewróciła się na autostradzie

Laweta przewożąca samochody przewróciła się na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Chaos na Lotnisku Split spowodował atak hakerski - donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija. Wcześniej nasza widzka poinformowała nas, że wczoraj "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemu i funkcjonowania lotniska". Obecnie, jak dodaje Slobodna Dalmacija "możliwe są opóźnienia lotów".

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W Sejmie trwa debata w ramach drugiego czytania projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. Poseł KO, sprawozdawca komisji Patryk Jaskulski mówił, że "bardzo ubolewa, że z sali wyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Trybunał zżera ciężka choroba, choroba zwana PiS - ocenił. Mówił także, że mamy do czynienia z sytuacją, że "sędzia Przyłębska de facto ukradła Polsce Trybunał Konstytucyjny".

W Sejmie o Trybunale, który "zżera choroba zwana PiS". "Ubolewam, że wyszedł pan poseł Kaczyński"

W Sejmie o Trybunale, który "zżera choroba zwana PiS". "Ubolewam, że wyszedł pan poseł Kaczyński"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kimberly Cheatle, dyrektorka Secret Service, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów znalazła się w krzyżowym ogniu krytyki, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Choć płyną zdecydowane głosy wzywające ją do dymisji, ona nie zamierza jej składać.

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

Źródło:
CNN, BBC, Reuters, tvn24.pl

Kamala Harris osiąga lepsze niż Joe Biden poparcie w kilku grupach wyborców - pisze w swojej analizie CNN. Demokratka ma przewagę nad Donaldem Trumpem między innymi wśród kobiet, osób o innym niż biały kolorze skóry czy wśród niezdecydowanych.

Sondaże pokazują, wśród których wyborców Kamala Harris ma największe szanse

Sondaże pokazują, wśród których wyborców Kamala Harris ma największe szanse

Źródło:
CNN, USA Today

Cztery osoby, w tym dwóch policjantów oraz kierowca i pasażer auta osobowego, zostali przetransportowani do szpitala po wypadku, do którego doszło w Rzeczycy (Lubelskie). Kierowca auta nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na sygnale policyjnemu radiowozowi i uderzył w bok pojazdu.

Zderzenie z radiowozem. Cztery osoby w szpitalu, w tym policjanci

Zderzenie z radiowozem. Cztery osoby w szpitalu, w tym policjanci

Źródło:
tvn24.pl

77-letni rowerzysta zginął w wypadku w Kłodawie (Podkarpackie). Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście, z którym się zderzył. Obaj kierowcy zostali przetransportowani do szpitala, gdzie rowerzysta zmarł.

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Ten poinformował z kolei, że złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez szefa MS, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa MS Arkadiusza Myrchę.

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Źródło:
PAP

Moje stanowisko było takie i jest, że z tych dokumentów Rady Europy wynika, iż immunitet Marcina Romanowskiego w tym zakresie nie obowiązuje - powiedział w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Jednocześnie zaznaczył, że w tej sprawie "opinie ekspertów są bardzo rozbieżne".

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

Źródło:
TVN24

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Włoskie media podają, że we Włoszech, zwłaszcza w rejonie Mediolanu i wśród uczestników niedawnych dwóch koncertów Taylor Swift, odnotowano wyraźny wzrost liczby przypadków COVID-19. W koncertach uczestniczyło łącznie około 130 tysięcy osób.

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Źródło:
PAP

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, poinformował we wtorek, że powiadomił marszałka Sejmu, iż występuje z klubu PiS. - Przez te 23 lata mojego dorosłego życia intensywnie pracowałem na rzecz Polski i szeroko rozumianej prawicy. Jej reprezentacją było Prawo i Sprawiedliwość, jednak ten mechanizm przestał działać - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24.

Jan Krzysztof Ardanowski odchodzi z PiS. "Ten mechanizm przestał działać"

Jan Krzysztof Ardanowski odchodzi z PiS. "Ten mechanizm przestał działać"

Źródło:
TVN24

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek w części Polski mogą obowiązywać alarmy przed burzami. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja festiwalu Dookoła wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24