Polska

Nie żyje Krzysztof Kąkolewski, wybitny reportażysta i wykładowca

Polska


Krzysztof Kąkolewski, wybitny twórca polskiego reportażu, pisarz, autor kilkudziesięciu książek, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego zmarł w niedzielę w wieku 85 lat - poinformowała Barbara Sułek-Kowalska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Krzysztof Kąkolewski (ur. 1930 w Warszawie) był autorem książek reportażowych i beletrystycznych, m.in. sensacyjnego reportażu "Jak umierają nieśmiertelni" o morderstwie żony Romana Polańskiego i jego przyjaciela Wojciecha Frykowskiego. Był również autorem przełomowego dla spraw polsko-niemieckich tomu reportaży-wywiadów ze zbrodniarzami hitlerowskimi "Co u pana słychać" oraz reportażu historycznego "Umarły cmentarz" o pogromie kieleckim i komunistycznych matactwach wokół tej sprawy.

Wydał też trzy tomy analiz "Generałowie giną w czasie pokoju" oraz książki o śmierci św. Maksymiliana Kolbego i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Twórca "szkoły reportażu" UW

Był absolwentem Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a potem wykładowcą tej uczelni. Był twórcą "szkoły reportażu" w Studium Dziennikarskim UW, później w Instytucie Dziennikarstwa, gdzie wykładał przez wiele lat. W 2008 roku został uhonorowany Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Kąkolewski był też autorem filmowych scenariuszy (np. do filmu "Ktokolwiek wie..." w reżyserii Kazimierza Kutza, 1966), opowiadań oraz powieści, m.in. powieści kryminalnej "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" - przeniesionej następnie na ekran przez reżysera Janusza Majewskiego (1969, w obsadzie m.in. Zygmunt Huebner i Barbara Brylska).

Autor: mm//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości