Najnowszy sondaż partyjny. Badanie CBOS

Polska

tvn24Schetyna komentował swój kiepski wynik w sondażach [Materiał "Faktów po Faktach" z 20.08.2017r.]

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, na PiS zagłosowałoby 44 procent osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 19 procent poparcia, Kukiz'15 - 8 procent, 6 procent osiągnęłaby Nowoczesna, a 5 procent PSL - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wynik PiS - 44 proc. - oznacza, że grupa osób deklarujących poparcie dla tej partii zwiększyła się w porównaniu z sondażem z sierpnia o 2 punkty procentowe. Notowania PO spadły o 1 punkt proc. w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca.

Poparcie dla Kukiz'15 i Nowoczesnej nie zmieniło się w porównaniu do sondażu z sierpnia.

Na granicy i pod progiem

Na granicy wyborczego progu znalazł się w tym miesiącu PSL, popierany przez 5 proc. głosujących (wzrost poparcia o 1 punkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca).

Zgodnie z wrześniowym sondażem pozostałe partie polityczne nie przekroczyłyby progu wyborczego. Zamiar poparcia SLD zadeklarowało 3 proc. głosujących (spadek o 1 punkt procentowy), Partia Razem uzyskałaby 2 proc. (bez zmian), a 1 proc. – ugrupowanie Wolność Janusza Korwin-Mikkego (spadek o 1 punkt proc.)

12 proc. badanych - tyle samo co w sierpniu - nie było zdecydowanych, na kogo oddaliby głos w wyborach.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, udział w nich zadeklarowało 69 proc. respondentów - tyle samo, co w ubiegłym miesiącu. Na pewno udziału w głosowaniu nie wzięłoby 18 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.), a 13 proc. (spadek o 2 punkty procentowe) wahało się.

Najnowszy sondaż CBOS | tvn24

"Partie opozycyjne pozostają w defensywie"

"Trwa dobra passa rządzących – we wrześniu PiS osiągnął rekordowe poparcie ponad dwóch piątych zdeklarowanych wyborców. Od dwóch miesięcy obserwujemy w notowaniach rządzącej partii słaby trend wzrostowy. Partie opozycyjne pozostają w defensywie. Oba najbardziej liczące się ugrupowania opozycyjne – PO i Nowoczesna – łącznie mają wynik daleko odbiegający od notowań partii rządzącej (25 proc. wobec 44 proc.), choć jeszcze niedawno ta różnica nie była tak znacząca" - podkreśla CBOS w komentarzu. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 września 2017 roku na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: azb / Źródło: PAP