Polska

Waszczykowski odpowiada Komisji: nie mamy potrzeby się tłumaczyć

Polska

[object Object]
MSZ odpowiada Komisji: nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyćtvn24
wideo 2/35

Proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Wiceszef Komisji Europejskiej oświadczył w środę, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

Jak zapowiedział, Komisja przygotuje w przyszłym tygodniu procedurę o naruszenie prawa UE przez Polskę. Ponadto, jak dodał, Komisja jest też bliska uruchomienia artykułu 7 traktatu o UE, na końcu której kraj może być objęty sankcjami.

Waszczykowski: uwagi Komisji niezasadne

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, jakie będą reakcje polskiego rządu na środowe oświadczenie Timmermansa, Waszczykowski zaznaczył, że "nie ma żadnych reakcji, dlatego że proces legislacyjny się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć". - Bo ja nie wiem przecież, jakie będą końcowe decyzje ani Sejmu, ani Senatu, ani pana prezydenta - wyjaśnił.

Dopytywany, czy jego zdaniem uwagi KE są zasadne, odparł: - Niezasadne i Komisja Europejska nie ma potrzeby się teraz wypowiadać.

Bez spotkania Duda-Tusk

Szef polskiej dyplomacji skomentował również odrzucenie przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji rozmowy złożonej ze strony przewodniczącego Rady Europejskiej. Portal 300polityka napisał w środę, że Donald Tusk zaniepokojony był przebiegiem dyskusji w organach UE i kluczowych stolicach na temat sytuacji w Polsce.

- Pan Donald Tusk jest od tego, żeby bronić interesów Polski w Brukseli, a nie ingerować w proces wewnętrzny ani polityczny w Polsce - odpowiedział Waszczykowski. Dopytywany, czy spotkanie z prezydentem stanowiłoby taką ingerencję, powtórzył: "Pan Donald Tusk ma zadanie tam walczyć o interesy Polski".

Autor: mm/sk/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości