Polska

Maturę sprzedam. Niedrogo

Polska

Aktualizacja:
TVN24Po co się męczyć? Część matury można kupić

250 zł - tylko tyle może kosztować tegorocznego maturzystę ustny egzamin z języka polskiego, jeśli dobrze poszuka w internecie. Jak informuje "Dziennik", uznawane za jeden z hitów nowej matury - prezentacje z polskiego - okazują się kompletną pomyłką, po tym jak w internecie zakwitł prawdziwy rynek plagiatów.

Na jednym z portali dziennikarze gazety złożyli zamówienie. Zaproponowali jeden z występujących w sieci tematów: "Literatura faktu jako zjawisko kulturowe XX wieku".

Pierwsza na zamówienie odpowiedziała... polonistka z jednego z radomskich ogólniaków. - Od czterech lat pracuję z klasami maturalnymi. Pomagam też pisać prezentacje. Możecie mi zaufać - przekonywała. Za "trudny temat" żądała aż 250 złotych.

Zadowolona Komisja

Wśród tegorocznych maturzystów handel prezentacjami jest powszechnie znany. Natomiast w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformowano reporterów "Dziennika", że na razie problemu nie ma i plagiaty to nie więcej niż 4 procent prezentacji. Z Ministerstwa Edukacji "Dziennik" nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

Bezradna policja

Policja przyznała, że choć formalnie za podobny plagiat grozi do 3 lat więzienia, to prawo jest w tym przypadku bezsilne. - Osobie, która napisała taką pracę, należy udowodnić, że już w chwili pisania miała zamiar wykorzystania jej przez inną osobę - powiedział "Dziennikowi" Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji. Natychmiast dodał, że to "praktycznie niemożliwe". Prezentacja pierwszy raz weszła do programu matur w 2005 roku. Od tego czasu każdy uczeń przygotowuje pracę na dowolnie wybrany temat, po czym ma 15 minut, by omówić ją przed komisją. Teoretycznie wszystko powinien przygotować sam.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości