Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Komornicza reagują na tragedię w Łukowie. Apele do Zbigniewa Ziobry

Autor:
ads//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Policje: nie żyje kobieta raniona przez nożownika w Łukowie (18.11.2022)
Policje: nie żyje kobieta raniona przez nożownika w Łukowie (18.11.2022)TVN24
wideo 2/2
TVN24Policje: nie żyje kobieta raniona przez nożownika w Łukowie

Naczelna Rada Adwokacka wyraziła "głęboki żal i smutek" z powodu śmierci 44-letniej komornik z Łukowa, zamordowanej przez nożownika. Zaapelowała do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o "podjęcie konkretnych i natychmiastowych działań, które realnie zwiększą ochronę prawną osób wykonujących zawody prawnicze". Natomiast Krajowa Rada Komornicza zapowiada na poniedziałek protest.

W piątek w Łukowie mężczyzna zaatakował nożem i ranił dwie osoby z kancelarii komorniczej. Ranna kobieta - 44-letnia komornik - zmarła w szpitalu. Oświadczenia w tej sprawie wydały Naczelna Rada Adwokacja i Krajowa Rada Komornicza,

42-letni mężczyzna ranił nożem dwie osoby w kancelarii komorniczej w ŁukowieKPP Łuków

Naczela Rada Adwokacka apeluje do Ziobry

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której "wyraziła głęboki żal i smutek z powodu śmierci Ewy Kochańskiej, (...) zamordowanej w czasie pełnienia obowiązków zawodowych, we własnej kancelarii komorniczej". Posiedzenie Rady rozpoczęło się od minuty ciszy, uchwała została przyjęta przez aklamację.

"Na ręce rodziny oraz koleżanek i kolegów z samorządu komorniczego w imieniu Adwokatury Polskiej składamy wyrazy współczucia, łącząc się w bólu z powodu tej niezrozumiałej, niewyobrażalnej tragedii" - czytamy.

W uchwale podkreślono, że "Naczelna Rada Adwokacka potępia każdą formę przemocy w przestrzeni publicznej", a "akt agresji skierowany wobec prawnika, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją państwa".

Dlatego Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o "podjęcie konkretnych i natychmiastowych działań, które realnie zwiększą ochronę prawną osób wykonujących zawody prawnicze, a także kształtować będą opinię publiczną w atmosferze szacunku i zrozumienia ich roli w demokratycznym państwie prawnym".

Krajowa Rada Komornicza zapowiada protest

Również Krajowa Rada Komornicza w komunikacie zapowiedziała, że "zwróci się do Ministerstwa Sprawiedliwości z żądaniem stanowczej reakcji i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności, które prowadzimy w celu realizacji orzeczeń niezawisłych sądów".

Komornicy zapowiedzieli też, że "w geście protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych, w najbliższy poniedziałek oraz w dniu pogrzebu Naszej Koleżanki, kancelarie komornicze pozostaną zamknięte i nie będą wykonywać żadnych czynności o charakterze zewnętrznym, jak na przykład odbieranie poczty, dokonywanie przelewów, wydawanie zaświadczeń itp., a przez cały przyszły tydzień nie będą przyjmować stron postępowań".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPP Łuków

Pozostałe wiadomości