Polska

Zjednoczona Prawica z nową umową koalicyjną. "O treści nie będziemy informować"

Polska

[object Object]
W poniedziałek o umowie koalicyjnej mówił wicepremier Gowin tvn24
wideo 2/22

Szefowie Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w czwartek nową umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. "Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski" - skomentował na Twitterze podpisanie dokumentu wicepremier Gowin.

W czwartek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie liderów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski po spotkaniu poinformował, że zakończyło się ono podpisaniem nowej umowy koalicyjnej.

"Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski"

Sobolewski pytany o treść podpisanego dokumentu, przekazał, że "umowa ma charakter wewnętrzny".

- O treści umowy nie będziemy informować - dodał.

O podpisaniu dokumentu poinformował także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na Twitterze. "Dziękuję za dobre rozmowy Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski" - napisał.

Gowin już w poniedziałek w Gliwicach mówił, że razem z pozostałymi ugrupowaniami wchodzącymi w skład koalicji "wynegocjowali wszystkie szczegóły" umowy. - Ważne jest dla mnie nie tylko to, że zawarliśmy w niej pewne ustalenia polityczne i personalne, ale dużo ważniejsze jest to, że uzgodniliśmy kwestie programowe - przekonywał.

Nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy

Nowa umowa w ramach Zjednoczonej Prawicy była negocjowana od dłuższego czasu, a jej podpisanie było konieczne, gdyż poprzednia umowa wygasła 11 listopada tego roku, wraz z końcem minionej kadencji parlamentu.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 13 października na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc.), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.).

PiS w tej kadencji Sejmu dysponuje 235 mandatami, KO - 134, Lewica - 49, Koalicja Polska (PSL i Kukiz 15') - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - 1.

Z 235 posłów i 48 senatorów, które w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadziła Zjednoczona Prawica, partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadziła 18 posłów i dwóch senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również posiada 18 posłów i dwóch senatorów.

W Senacie natomiast Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. Cztery mandaty przypadły senatorom niezależnym. Troje z nich założyło w wyższej izbie parlamentu swoje koło.

Autor: akr/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości