TVN24 | Polska

Premier spotkał się z sekretarzem generalnym OECD. Wśród tematów kryzys na granicy z Białorusią

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mb,
momo\mtom
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki po spotkaniu z szefem litewskiego rządu
Premier Morawiecki po spotkaniu z szefem litewskiego rząduTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki do spotkaniu z szefem litewskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek w sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem - podała kancelaria premiera. Spotkanie miało związek z przypadającą 25. rocznicą przystąpienia Polski do tej organizacji. Na spotkaniu miała zostać omówiona sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Wśród tematów miała znaleźć się także kwestia współpracy na rzecz rozwoju regionu Europy Wschodniej.

Mathias Cormann odwiedził Polskę po raz pierwszy od powołania go na stanowisko sekretarza generalnego OECD, które miało miejsce 1 czerwca 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiadała, że podczas rozmowy Morawieckiego z Cormannem poruszone zostaną kwestie globalne, w tym także temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz współpracy na rzecz rozwoju regionu Europy Wschodniej.

"Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej" - podkreśliła w komunikacie kancelaria premiera.

Jak podkreślono, niebezpieczne działania o charakterze wojny hybrydowej mają bezpośredni wpływ na gospodarkę oraz wzrost cen energii i gazu. KPRM zaznaczyła ponadto, że wzrost cen energii i gazu w całej Europie spowodowany jest m.in. przez zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak poinformowano, na spotkaniu premiera z sekretarzem generalnym OECD "poruszony zostanie temat łańcucha dostaw, który miałby ustabilizować sytuację na rynku energetycznym".

Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej z Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda również będzie w poniedziałek rozmawiał z Mathiasem Cormannem. Spotkanie zaplanowano o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim.

PAP

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.

Polska została przyjęta do organizacji w 1996 roku, co wpłynęło m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności. Dzięki OECD nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą - podkreśliła KPRM w komunikacie. Kancelaria Premiera poinformowała ponadto, że - z okazji jubileuszu członkostwa Polski w OECD - Ministerstwo Rozwoju i Technologii organizuje m.in. seminaria, publikacje oraz konferencje z udziałem międzynarodowych gości. Jak podkreślono, Stałe Przedstawicielstwo przy OECD w Paryżu stworzyło także spoty propagujące wiedzę o Polsce.

Autor:mb, momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PremierRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości