Prawie 600 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń

Autor:
mjz/b
Źródło:
PAP
Policja wystawiła ostatniej doby prawie 600 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń
Policja wystawiła ostatniej doby prawie 600 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeńTVN24
wideo 2/23
TVN24Policja wystawiła ostatniej doby prawie 600 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń

W ciągu ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń policja wystawiła 597 mandatów, 589 osób pouczono, a w 177 przypadkach sporządzono wniosek o ukaranie do sądu. W zdecydowanej większości chodziło o niezastosowanie się do nakazu noszenia maseczki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak wynika z policyjnych danych, 548 z 597 wystawionych mandatów dotyczyło niezastosowania się do nakazu noszenia maszeczki. Tej sprawy dotyczyło także 131 ze 177 sporządzonych wniosków do sądu. Pozostałe przypadki, w których policja stosowała sankcje, dotyczyły między innymi złamania zakazu gromadzenia się.

Ponad 16 tysięcy kontroli

Łącznie od początku działań związanych z kontrolą przestrzegania obostrzeń policja wystawiła ponad 606 tysięcy mandatów. Ponad 425 tysiące razy funkcjonariusze stosowali wobec osób pouczenie, a w niemal 105 tysiącach przypadkach kierowali wniosek o ukaranie do sądu.

W ciągu ostatniej doby policja wykonała też 16 439 kontroli w środkach publicznego transportu drogowego, placówkach handlowych oraz innych miejscach kontrolowanych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii. Dotychczas takich kontroli wykonano ponad 4,4 miliona.

Policja wystawiła ostatniej doby prawie 600 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeńTVN24

Obostrzenia złagodzone

Od soboty złagodzeniu uległa część obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii. Nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu - zasłanianie nosa i ust obowiązkowe pozostało jednak w przestrzeniach zamkniętych, między innymi w sklepach czy transporcie publicznym.

Przed rozpoczęciem weekendu Komenda Główna Policji przypominała, że luzowanie obostrzeń nie oznacza ich całkowitego zniesienia, a policjanci niezmiennie będą sprawdzać, czy są one przestrzegane. - Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami – podkreślił rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Autor:mjz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości