"Wychodząc na dwór, nie musimy już zakrywać ust i nosa". Zmiany w obostrzeniach weszły w życie

Aktualizacja:
Autor:
dap,
adso
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Minister zdrowia: od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystans
Minister zdrowia: od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystansTVN24
wideo 2/7
TVN24Minister zdrowia: od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystans

Zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką na świeżym powietrzu, otwarte ogródki w restauracjach i nowe regulacje dotyczące limitu osób korzystających z transportu publicznego - to najważniejsze zmiany w obostrzeniach, które zaczęły obowiązywać w sobotę. Jak tłumaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "wychodząc na dwór, nie musimy już zakrywać ust i nosa. Maseczkę jednak zawsze powinniśmy mieć ze sobą, ponieważ niewykluczone jest to, że będziemy odwiedzać miejsca zamknięte, na przykład różnego rodzaj sklepy".

Harmonogram majowego luzowania obostrzeń został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec kwietnia. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 maja. Następnie zostało znowelizowane 14 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przechodnie w maseczkach ochronnychShutterstock

Obostrzenia – co się zmieniło w sobotę?

Maseczki

Od soboty zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. 

- Wychodząc na dwór, nie musimy już zakrywać ust i nosa. Maseczkę jednak zawsze powinniśmy mieć ze sobą, ponieważ niewykluczone jest to, że będziemy odwiedzać miejsca zamknięte, na przykład różnego rodzaj sklepy – tłumaczył w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zaznaczył równocześnie, że nadal musimy zachować bezpieczną odległość do innych osób - co najmniej 1,5 m - z którymi nie mieszkamy.

Rzecznik resortu zdrowia przypomniał, że przepisy w takim kształcie mają obowiązywać na razie do 5 czerwca, a to, czy zostaną przedłużone, zależy w głównej mierze od nas samych.

Ogródki restauracyjne

Od soboty mogą być już otwarte ogródki w restauracjach. Tego typu miejsca muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Warunkiem otwarcia jest dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Transport

Od soboty więcej osób może podróżować publicznym transportem zbiorowym. Zgodnie z nowymi regulacjami w pociągu, autobusie czy tramwaju dostępnych jest 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Kina, teatry, opery i filharmonie na zewnątrz

Od soboty działać mogą też na świeżym powietrzu kina, teatry, opery i filharmonie przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu.

Działalność na otwartym powietrzu mogą prowadzić też domy i ośrodki kultury czy świetlice.

Sport

Od soboty dostępne dla publiczności są także obiekty sportowe na otwartym powietrzu. Obowiązuje jednak limit 25 procent zajętych miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni konieczne jest zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami.

Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń

W kolejnym etapie luzowania restrykcji, od 17 maja, w szkołach, w klasach podstawowych 4-8 i średnich, nauka będzie odbywała się w formie hybrydowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego. To m.in. wietrzenie sal na przerwach, czy dezynfekcja placówek w weekendy. Klasy 1-3 szkół podstawowych obecnie uczą się w trybie stacjonarnym.

Od 21 maja działalność w zamkniętych pomieszczeniach będą mogły prowadzić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Muszą jednak zachować 50-procentowe obłożenie i reżim sanitarny, a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów lub posiłków.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego działalność będą mogły wznowić też domy i ośrodki kultury, świetlice prowadzące działalność animacyjną w pomieszczeniach. Działać będą mogły też parki rozrywki na świeżym powietrzu przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.

Od 28 maja możliwe ma być prowadzenie gastronomii w lokalu – przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami.

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in. wesela i komunie - będą mogły odbywać się z limitem maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja mają zostać otwarte też kryte obiekty sportowe i baseny. Będą one mogły prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dotyczy również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, będzie obowiązywał limit do 250 osób.

W siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 m2. Taki sam limit będzie obowiązywał w przypadku otwieranych 28 maja kasyn.

31 maja do nauki stacjonarnej powrócą starsi uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Autor:dap, adso

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości