Czy dzieci na lekcjach mogą śpiewać? "Koronawirus raport. Szkoła" odpowiada

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl
Piotr Gryglas odpowiadał na pytania w "Koronawirus raport. Szkoła"
Piotr Gryglas odpowiadał na pytania w "Koronawirus raport. Szkoła"TVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Gryglas odpowiadał na pytania w "Koronawirus raport. Szkoła"

Co z mundurkami? Co z lekcjami muzyki? Czy dzieci na lekcjach mogą śpiewać? Na Wasze pytania związane z powrotem uczniów do placówek w dobie pandemii odpowiadał w programie "Koronawirus raport. Szkoła" kardiolog i internista, doktor Piotr Gryglas.

W ostatnich tygodniach ministerstwo edukacji podjęło decyzję, by od 1 września podstawowym modelem pracy w szkołach była nauka stacjonarna. Model mieszany ma być dopuszczalny, gdy dyrektor szkoły uzyska zgodę organu prowadzącego (gminy lub powiatu) i pozytywną opinię sanepidu. Wtedy może zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemicznym w grę wchodzi też przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Na pytania związane z powrotem uczniów do placówek w dobie pandemii odpowiadał w programie "Koronawirus raport. Szkoła" w TVN24 kardiolog i internista, doktor Piotr Gryglas.

Pytania i odpowiedzi

Co z mundurkami? Nie czuję się bezpiecznie z myślą codziennego noszenia tego ubrania, na które ktoś może nakaszleć. (Ola)

Jest to rodzaj ubrania ochronnego dla dziecka, o tym też musimy pamiętać. Dziecko powinno mieć taki mundurek na zmianę, żeby po powrocie z zajęć była możliwość uprania go. Gdy mundurek jest jeden, pojawia się problem. Ale zasadniczym kłopotem jest kontakt z zakażonymi dziećmi. Jeśli taki jest, to nie unikniemy zakażenia - niezależnie, czy jest to mundurek, czy sweterek.

Co z lekcjami muzyki? Czy dzieci na lekcjach mogą śpiewać? Czy wirus podczas śpiewu przenosi się szybciej, jakie jest ryzyko? (Mama)

Oczywiście wirus może się przenosić w trakcie mówienia, kasłania, śpiewania czy wydychania dużej ilości wydzieliny z dróg oddechowych. Ta ostatnia zawiera dużo mikrokropelek wody, w których przenosi się wirus. Jeżeli jesteśmy z osobą zakażoną, nie przestrzegamy dystansu i nie nosimy maseczki, to ryzyko zakażenia istnieje. My widzimy to w naszym szpitalu. Kiedy na jednej sali przebywają ze sobą dwie osoby, to może dojść do zakażenia. Mieliśmy taką sytuację w naszej placówce. 

Piotr Gryglas odpowiadał na pytania w "Koronawirus raport. Szkoła"
Piotr Gryglas odpowiadał na pytania w "Koronawirus raport. Szkoła"TVN24

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości