Polska

Kornel Morawiecki nie żyje. Miał 78 lat

Polska

tvn24Kornel Morawiecki miał 78 lat

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego - podała KPRM.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Założył i przewodniczył działalności Solidarności Walczącej.

Był ojcem premiera Mateusza Morawieckiego.

W piątek 27 września prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Kornel Morawiecki trafił do szpitala w połowie stycznia z objawami żółtaczki. Po badaniach okazało się, że marszałek senior choruje na raka trzustki.

"Wystąpiły u mnie dziwne, niepokojące objawy i zgłosiłem się do szpitala. Wyszło, że mam żółtaczkę. Ale najgorsze było przede mną. Kiedy wykonano badanie tomografem komputerowym stwierdzono, że mam nowotwór trzustki" - mówił cytowany wtedy przez "Super Express".

Założyciel Solidarności Walczącej

W 1968 roku Kornel Morawiecki po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem "Biuletynu Dolnośląskiego", ukazującego się w drugim obiegu.

Po 1980 roku był działaczem Solidarności we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku, po rozłamie w podziemnej Solidarności, stanął na czele Solidarności Walczącej.

Kornela Morawieckiego aresztowano w listopadzie 1987 roku. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały przetrzymywać więźniów politycznych, podstępem zmuszono go do wyjazdu za granicę.

Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list ruchu Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

W wyborach 13 października 2019 był kandydatem PiS do Senatu z województwa podlaskiego.

Autor: KB/adso / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: