Kornel Morawiecki nie żyje

5 października 2019
sejm.gov.pl .jpgKornel Morawiecki (03.05.1941 - 30.09.2019)

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego - podała 30 września KPRM.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Założył i przewodniczył działalności Solidarności Walczącej.

Był ojcem premiera Mateusza Morawieckiego.

W piątek 27 września prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Kornel Morawiecki trafił do szpitala w połowie stycznia z objawami żółtaczki. Po badaniach okazało się, że marszałek senior choruje na raka trzustki.

"Wystąpiły u mnie dziwne, niepokojące objawy i zgłosiłem się do szpitala. Wyszło, że mam żółtaczkę. Ale najgorsze było przede mną. Kiedy wykonano badanie tomografem komputerowym stwierdzono, że mam nowotwór trzustki" - mówił cytowany wtedy przez "Super Express".

Kornel Morawiecki spoczął na Powązkach
Kornel Morawiecki spoczął na Powązkachtvn24
wideo 2/15

Założyciel Solidarności Walczącej

W 1968 roku Kornel Morawiecki po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem "Biuletynu Dolnośląskiego", ukazującego się w drugim obiegu.

Po 1980 roku był działaczem Solidarności we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku, po rozłamie w podziemnej Solidarności, stanął na czele Solidarności Walczącej.

Kornela Morawieckiego aresztowano w listopadzie 1987 roku. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały przetrzymywać więźniów politycznych, podstępem zmuszono go do wyjazdu za granicę.

Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list ruchu Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

W wyborach 13 października 2019 był kandydatem PiS do Senatu z województwa podlaskiego.

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl .jpg

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego. - Twoja walka o wolność wydała wielki plon. Ten plon rośnie, pęcznieje, potężnieje. Dlatego nasza miłość, twoja miłość, jest silniejsza niż śmierć - powiedział na pogrzebie premier Mateusz Morawiecki, syn zmarłego. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza święta żałobna.

Msza pogrzebowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę o godzinie 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak przekazał wcześniej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pogrzeb będzie miał charakter państwowy. W Sejmie o godzinie 16 wystawiona została księga kondolencyjna poświęcona pamięci zmarłego Kornela Morawieckiego.

Po śmierci Kornela Morawieckiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na senatora w okręgu numer 59, partia zgłosiła w poniedziałek po południu nowego kandydata. Jest nim samorządowiec, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski. - Chcę się poświęcić dla ludzi łomżyńsko-suwalskiego okręgu - przekonywał Komorowski.

W poniedziałek zmarł Kornel Morawiecki, legenda opozycji z czasów PRL. W 2015 roku został posłem, a prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora. 12 listopada Morawiecki otworzył pierwsze posiedzenie Izby nowej kadencji. - Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku - mówił wówczas.

"Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę"- napisał prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego przywódcę Solidarności Walczącej i marszałka seniora Sejmu. "Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny" - zwrócił się z kondolencjami do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Odszedł człowiek wybitny, niezwykły i to jest powód do wielkiego żalu nas wszystkich, całego naszego obozu - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. "W latach 80. uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę" - wspominał lider PO Grzegorz Schetyna.

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego - podała KPRM.

"W uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" prezydent Andrzej Duda uhonorował Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.