"Przemoc nie doprowadzi do rozwiązania problemów, z którymi boryka się świat" – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w oświadczeniu w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Ksiądz Rytel- Andrianik odniósł się do nauczania papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie nawiązywał do przeżyć z lat 1939-1945.
"Jan Paweł II osobiście doświadczył czym była II wojna światowa i jej okrucieństwo, szczególnie mocno wzywał w swoim nauczaniu do zachowania pokoju na świecie za wszelką cenę. Jego słowa: Nigdy więcej wojny, nigdy więcej! Nigdy jedni przeciw drugim, albo jedni ponad drugimi, wyrażały program dotyczący przeciwdziałania konfliktom społecznym i międzynarodowym. Wzywał do zastępowania cywilizacji śmierci cywilizacją miłości" – napisał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
"Nie może być przyzwolenia na nienawiść"
Dodał, że dla Jana Pawła II oczywistym było, że jakakolwiek forma przemocy nie doprowadzi do rozwiązania problemów, z którymi boryka się społeczność światowa. "Papież z Polski – państwa, które naziści potraktowali ze szczególnym okrucieństwem i pogardą – nauczał, bazując na osobistych doświadczeniach - że życie ludzkie jest największą wartością i nic nie usprawiedliwia podnoszenia na niego ręki" – podkreślił w oświadczeniu ksiądz Rytel-Andrianik.
Przypomniał, że Kościół w swojej nauce społecznej dopuszcza prawo napadniętego narodu do obrony swojego państwa. Jednak - jak zaznaczył - "w żadnej sytuacji nie może być przyzwolenia na pogardę, nienawiść i bestialskie traktowanie ludzi".
"Pokój jest naszym obowiązkiem"
"A z takim Polacy spotkali się podczas niemieckiej okupacji, czego dowodem jest choćby Auschwitz-Birkenau i hekatomba, która tam miała miejsce. Ale nawet w tych warunkach znaleźli się ludzie zdolni do poświęcenia swojego życia i pomocy innym, przykładem może być ojciec Maksymilian Maria Kolbe, Irena Sendlerowa oraz wielu innych Polaków uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" – dodał.
Ksiądz Rytel-Andrianik przypomniał, że biskupi polscy pisali w 2014 roku z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, że pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać. "Chociaż już kilka pokoleń Polaków żyje, nie mając bezpośredniego doświadczenia wojny, to jednak przygotowywanie kolejnych generacji do życia w pokoju winno być nieustannie pragnieniem tak rodzin, jak i tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży" – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Autor: JZ//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24