Komunistyczne pochodzenie Trybunału Konstytucyjnego? Jak było w rzeczywistości

Jubileusz TK na cenzurowanym
Jubileusz TK na cenzurowanym
tvn24
Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego bez przedstawicieli rządu i prezydenta (materiał magazynu "Polska i Świat")tvn24

Polityczny spór o Trybunał Konstytucyjny objął już także historię samego Trybunału. Jedna strona sporu wytyka, że Trybunał powstał w PRL, więc choćby ostatni jubileusz 30-lecia tej instytucji nie jest powodem do świętowania. Druga strona sporu odpowiada, że Trybunału chciała pierwsza "Solidarność".

- To było świętowanie 30. rocznicy Trybunału Konstytucyjnego, a więc to świętowanie czasów dyktatora (Wojciecha) Jaruzelskiego, bo to wtedy się działo. Nie ma sensu, żeby świętować narodziny Trybunału Konstytucyjnego, bo jego akuszerem był dyktator Jaruzelski. To była manipulacja, którą wtedy Jaruzelski stworzył - mówił w wywiadzie dla telewizji publicznej, komentując obchodu jubileuszu TK, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak, stwierdzając, że obecny Trybunał tkwi korzeniami w komunistycznej dyktaturze Wojciecha Jaruzelskiego.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, organizując obchody TK, mówił z kolei, że to właśnie w tym mieście na pierwszym zjeździe w 1981 roku NSZZ "Solidarność" zażądała od władz powołania sądu konstytucyjnego. Jeszcze przed obchodami wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił jednak, że "manipulacją jest twierdzenie, iż utworzenie Trybunału było realizacją woli delegatów Zjazdu NSZZ 'Solidarność'". - Podkreślam i przypominam – "Solidarność" dążyła do obalenia komunizmu. Celem solidarnościowego ruchu było utworzenie niepodległej i demokratycznej Polski, zaś celem ówczesnego Trybunału – dzieła WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - red.) i PZPR – zakłamywanie rzeczywistości - oświadczył wojewoda Drelich 28 września.

Trybunał Konstytucyjny jako instytucja istnieje nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Jednak w czasach, do których odwołuje się wiceprezes PiS, działał na zupełnie innych zasadach niż pod rządami obecnie obowiązującej Konstytucji RP. W tamtym czasie orzeczenia trybunału o niezgodności z ustawą zasadniczą za każdym razem zatwierdzał Sejm. Pozycja sądu konstytucyjnego zmieniła się dopiero w III RP, a i to nie od razu.

Kiedy i kto wpadł zatem na pomysł stworzenia Trybunału Konstytucyjnego?

Trybunał według komunistów i według Solidarności

Na fali posierpniowej odwilży na początku lat 80. satelicka wobec komunistycznej PZPR partia o nazwie Stronnictwo Demokratyczne zwołała w marcu 1981 roku swój XII kongres. I to na nim właśnie miał paść po raz pierwszy oficjalny postulat powołania Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej bowiem potrzeba powołania sądu konstytucyjnego w Polsce pojawiała się co najwyżej w teoretycznych konstrukcjach intelektualnych ówczesnych naukowców. Woli politycznej do powołania trybunału przez trzy dziesięciolecia PRL wcale jednak nie było, choć SD co najmniej dwukrotnie próbowało. Komuniści w czasach Bieruta, Ochaba, Gomułki i Gierka uważali trybunał za instytucję niepotrzebną.

"Obowiązywał wówczas inny pogląd, że kontrola zgodności z Konstytucją ustaw sejmowych, wykonywana przez organ pozaparlamentarny, jest instytucja reakcyjną i dlatego nie ma dla niej miejsca ani w państwie socjalistycznym, ani w państwie ludowym, które spokojnie ufają sprawiedliwości ludu i jego woli” - tłumaczył profesor Jan Ziembiński z Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie ("Polityka" nr 29 /1482/, 20.07.1985).

Trybunał Konstytucyjny według pierwszej Solidarności

Postulat SD nieoczekiwanie zaakceptowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza i na IX nadzwyczajnym zjeździe odbywającym się w lipcu 1981 roku oficjalnie poparła utworzenie Trybunału Konstytucyjnego.

Także I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" zażądał powstania Trybunału Konstytucyjnego w Uchwale Programowej z 7 października 1981 roku. Żądanie to brzmiało następująco:

"System prawny musi gwarantować podstawowe wolności obywatelskie, respektować zasady równości wobec prawa wszystkich obywateli i wszystkich instytucji życia publicznego. Wymaga to powołania niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego (albo też odpowiedniej Izby Sądu Najwyższego), którego zadaniem będzie orzekanie o zgodności z Konstytucją oraz zgodności aktów niższego rzędu z ustawami. Badaniu powinna podlegać również zgodność prawa wewnętrznego z ratyfikowanymi konwencjami i Międzynarodowymi Paktami Praw". [Teza 23, pkt 4 ]

W tym samym czasie władza rozpoczęła pracę nad powołaniem Trybunału. Centralna Komisja Porozumiewawcza Partii i Stronnictw Politycznych, w składzie przedstawicieli jednej partii - PZPR i dwóch stronnictw - ZSL i SD rozpoczęła w październiku 1981 r. prace nad ustanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu i urzędu Prezydenta PRL. Eksperci komisji zebrali się na jednym roboczym posiedzeniu w listopadzie, po czym generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny.

Władza ludowa ustanawia trybunał

"Przerwaliśmy pracę, ale na krótko. Zabraliśmy się do niej ponownie po przemówieniu programowym Wojciecha Jaruzelskiego w Sejmie, 26 stycznie 1982 r." - wspominał w cytowanym już wywiadzie dla "Polityki" prof. Jan Ziembiński, który wchodził w skład zespołu ekspertów.

Trybunał orzeczeń kontrolowanych

Dwa miesiące później Sejm PRL dokonał zmian w konstytucji. Ustawa zasadnicza Polski Ludowej zyskała wówczas artykuł mówiący m.in., że: "Trybunał Konstytucyjny orzeka o zgodności z Konstytucją ustaw i innych aktów normatywnych naczelnych oraz centralnych organów państwowych"

W tamtym czasie Trybunał nie był w pełni sądem, raczej sygnalizatorem niekonstytucyjnych przepisów. Zaraz potem bowiem znowelizowana w 1982 roku konstytucja stanowiła, że "orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności ustaw z Konstytucją podlegają rozpatrzeniu przez Sejm".

"Solidarność", która pół roku wcześniej postulowała powołanie Trybunału Konstytucyjnego, nie odniosła się oficjalnie do tych zmian konstytucji. Nie mogła. Była już wówczas związkiem nielegalnym, a jej liderzy siedzieli w więzieniach. Wojskowa dyktatura wprowadzająca w życie porządku stanu wojennego zdelegalizowała "Solidarność".

Po 1982 roku istniał zapis o trybunale w konstytucji, ale trybunał jako taki nie funkcjonował. Jego zasady działania miała określić ustawa. Ustalanie, ilu ma być sędziów, kto ich ma powoływać i na jak długie kadencje, zajęło w sumie trzy lata. Dopiero w 1985 roku Sejm uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. W myśl jej przepisów sędziowie mieli być powołani przed grudniem 1985 roku. Ukonstytuowany Trybunał Konstytucyjny PRL pierwsze orzeczenie wydał 28 maja 1986 roku.

Trybunał samodzielny

Po przełomie demokratycznym Trybunał Konstytucyjny pozostał w niezmienionej formie. Mała Konstytucja z 1992 roku nie zmieniła jego statusu. Nadal jego orzeczenia podlegały kontroli kwalifikowanej większości (2/3) posłów. Trybunał był związany z Sejmem nie tylko tym obowiązkiem, ale również siedzibą. Obecny budynek TK w warszawskiej alei Szucha jest jego siedzibą od 1995 roku. Wcześniej trybunał mieścił się w budynku B Sejmu.

Od 1997 roku, po wejściu w życie obecnie obowiązującej Konstytucji RP, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne.

Zdaniem historyka profesora Andrzeja Friszkego nie można jednoznacznie mówić, że Trybunał Konstytucyjny był wprost dziełem Jaruzelskiego, albo że jest wyłącznie realizacją postulatów pierwszej Solidarności.

- Trzeba pamiętać w jakich czasach trybunał powstawał - mówi nam prof. Friszke. - Rzeczywiście "Solidarność" bardzo jednoznacznie wyrażała potrzebę zorganizowania sądów, w tym sądu konstytucyjnego w taki sposób, aby służyły one obywatelom i cieszyły się maksimum niezawisłości. Z drugiej strony ówczesna władza wychodziła naprzeciw postulatom środowisk prawniczych, bo trzeba pamiętać, że wśród prawników niezwiązanych z "Solidarnością" coraz częściej pojawiały się wtedy głosy, że potrzebny jest w Polsce sąd konstytucyjny. Oczywiście, że Trybunał Konstytucyjny powołany w latach 80. nie cieszył się pełnią niezawisłości, ale zrobiono wtedy pierwszy krok ku temu, by po wielu latach mógł on funkcjonować w obecnej formie.

Dążenia komunistycznej władzy i demokratycznej opozycji do powołania sądu konstytucyjnego zbiegły się zatem w czasie, ale każda ze stron miała jednak na ten temat różne wyobrażenia. Trybunału Konstytucyjnego chciała PZPR, ale i pierwsza "Solidarność", z tym, że tylko ta druga chciała TK w pełni niezawisłego.

Autor: jp/kk, mtom / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Powódź w Polsce trwa. - W Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) na wodowskazie będzie 950 centymetrów - oznajmił na sztabie kryzysowym po godzinie 21 dyrektor IMGW Robert Czerniawski. - Jeżeli nic się nie stanie z wałem, który już w tej chwili jest obciążony, to mamy jeszcze 120 centymetrów w zapasie - dodał. Według informacji uzyskanych przez reportera TVN24 o godzinie 23, jeden z wałów przeciekał i służby wraz z mieszkańcami umacniały go workami z piaskiem. Według IMGW, wzrosty poziomu wód będą widoczne również w Malczycach i Ścinawie, ale tam także powinno być kilkadziesiąt centymetrów w zapasie.

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

Źródło:
TVN24

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła akcję wobec osób, które miały siać fake newsy związane z działaniem antypowodziowym. Premier Donald Tusk przekazał na wieczornym sztabie kryzysowym, że "zatrzymani używali munduru" Służby Kontrwywiadu Wojskowego i "siali dezinformację". - Uznali, badamy dlaczego, że ich celem jest sianie paniki głównie w odniesieniu do wysadzania wałów - mówił.

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przyznał, że tranzyt, który funkcjonuje w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie), "jest utrudnieniem" dla miasta w przygotowaniach na falę powodziową, która nadciąga z południa Polski. - O godzinie 23 ruch zostanie przekierowany - oświadczył w czasie czwartkowego, wieczornego sztabu kryzysowego. To odpowiedź na wcześniejsze apele burmistrza Grzegorza Garczyńskiego, który podnosił, że przygotowania do ochrony miejscowości mogłyby iść sprawniej, gdyby nie korki spowodowane ruchem wahadłowym na moście na Odrze.

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce trwa. Wojewoda lubuski ogłosił wieczorem alarmy powodziowe dla kilku powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W czwartek nad ranem fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Stan Odry w stacji pomiarowej Trestno prawie o dwa metry przekroczył stan alarmowy. Na godzinę 22.10 wynosił 640 centymetry.

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Donald Trump nie spotka się w niedzielę z prezydentem Andrzejem Dudą w Doylestown w stanie Pensylwania - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. Według jego informacji zdecydować o tym miały względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo na razie, czy planowane jest spotkanie z polskim prezydentem w innym miejscu. Donald Trump najprawdopodobniej nie spotka się też z Andrzejem Gołotą, z którym wcześniej planował zagrać w golfa.

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

W wyniku powodzi pani Anna Winnicka z Lądka-Zdroju straciła dom. - Jest do rozbiórki - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Janem Piotrowskim, ale jak przyznała - najtrudniej znosi utratę wózka inwalidzkiego.

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

Źródło:
TVN24

Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy przejął zarządzanie kryzysowe w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim, opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, na czym skupiają się teraz jego działania. - Skoordynowałem pracę sztabu, stworzyłem struktury dowodzenia poszczególnych poziomów, tak żeby ta praca szła sprawnie - mówił. Wskazywał również na to, co jest obecnie "ogromnym problemem".

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Źródło:
TVN24

- Szacowałem, że może wchodzić w grę tego typu kwota. Jak sądzę, ona będzie wystarczająca - powiedział w "Kropce nad i" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Odniósł się do informacji, że Polska ma otrzymać połowę unijnych środków przeznaczonych dla krajów dotkniętych powodziami. Klimczak mówił też, że szacunki strat trwają, ale same uszkodzenia zbiorników wodnych to już około miliarda złotych.

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Źródło:
TVN24
"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu po tym, jak pojazd typu SAM uderzył w drzewo i spłonął w Słuchowie (woj. pomorskie). Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W samolocie amerykańskich linii Delta Air Lines w czasie lotu doszło do awarii, w wyniku której wystąpiły problemy z ciśnieniem. Okazały się one na tyle poważne, że części pasażerów zaczęła lecieć krew z uszu i nosa. Samolot bezpiecznie wylądował, według przewoźnika nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Źródło:
CNN, Washington Post

Gdy 75-latka z Białegostoku podniosła słuchawkę, usłyszała płacz mężczyzny, który podawał się za jej syna. Powiedział, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje 150 tys. zł, aby nie pójść do więzienia. Kiedy do seniorki przyszedł 45-letni "policjant" po odbiór pieniędzy, 75-latka razem ze swoim 80-letnim mężem zamknęła go w mieszkaniu i zadzwoniła na policję. 45-latek wyszedł w kajdankach.

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP
Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystarczyła chwila, aby niewielkie miasto w Kotlinie Kłodzkiej, Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie), znalazło się pod wodą. W sieci pojawił się film, który pokazuje moment, gdy służby informują, że zarządzona została natychmiastowa ewakuacja. Zaraz ulica, przy której ludzie spacerowali spokojnie pod parasolkami, zmieniła się w rwący potok. 

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Źródło:
tvn24.pl
"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek ruszył szpital polowy w Nysie. Szef MON przekazał, że od rana przyjmuje pacjentów. Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku działają też mobilne ambulatoria. Szef MSWiA przekazał, że straty spowodowane powodzią w trzech województwach są ogromne. Dodał, że na odbudowę tego, co zostało zrujnowane "nie zabranie pieniędzy". W odbudowie szpitala w Nysie pomoże Fundacja TVN, która przekaże na ten cel pół miliona złotych.

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Źródło:
TVN24
Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Jesień daje szansę na spędzenie nieco więcej czasu w alternatywnych światach i wcielenie się w jedną z niezliczonych wirtualnych postaci. Przedstawiamy kilka najlepszych na tę porę roku gier, które wymagają od gracza albo zręczności i logicznego myślenia, albo emocjonalnego zaangażowania w przygody bohaterów.

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Źródło:
tvn24.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP