Polska

Komorowski żegna się z laską marszałkowską

Polska


Podpisy na egzemplarzach Konstytucji, podsumowanie czterech lat działalności jako marszałek i prawie 20 lat jako parlamentarzysta, podziękowania oraz plany na najbliższe 24 godziny - to główne punkty ostatniej konferencji Bronisława Komorowskiego w roli marszałka Sejmu. Pod jej koniec zapowiedział też rychłe spotkanie ws. służby zdrowia z przedstawicielami opozycji, na którym ma powiedzieć: sprawdzam.

- Chciałem podziękować za współpracę, za te lata i wyrazić moją wdzięczność przekazując coś, co jest istotą parlamentaryzmu, czyli Konstytucję podpisaną przeze mnie - powiedział Bronisław Komorowski na początku konferencji otwierającej trzydniowe posiedzenie Sejmu.

Następnie wyliczył liczbę posiedzeń Sejmu, konwentów seniorów i przedstawił rozliczne statystyki swojej kadencji. Wspomniał o oddanym właśnie nowym budynku sejmowym, przystosowaniu całego Sejmu do potrzeb niepełnosprawnych oraz warunków europejskich, głównie w kwestii przepisów antypożarowych.

- W dniu jutrzejszym przedstawię też prezydium Sejmu i zatwierdzę projekt tablic parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem - poinformował o swoim ostatnim zadaniu w roli marszałka.

Koniec z Sejmem

Komorowski powiedział też, że w czwartek na ręce członków Prezydium Sejmu złoży rezygnację z funkcji marszałka. - Uprawnienia regulaminowe marszałka Sejmu przejmie zgodnie z obyczajem parlamentarnym najstarszy z wicemarszałków, czyli Stefan Niesiołowski - wyjaśnił. Następnie to na jego właśnie ręce Komorowski złoży mandat poselski.

Pełniącym obowiązki prezydenta do wyboru nowego marszałka będzie zaś marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Nowego marszałka parlamentarzyści wybiorą o godz. 18 w czwartek. Kandydatem na to stanowisko jest obecny szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

"Powiem: sprawdzam"

Bronisław Komorowski nie chciał się odnosić się do swoich planów po oficjalnym objęciu urzędu prezydenta. Zdradził jedynie, że nadal wierzy w deklaracje PiS i SLD w kwestii współpracy.

- Przedstawię pomysł i zadam pytanie, które będzie pytaniem sprawdzającym. Powiem: sprawdzam, czy rzeczywiście jesteście państwo skłonni uczestniczyć w ważnej dla Polski i Polaków reformie służby zdrowia i zagwarantowaniu bezpłatności na podstawie ustawy koszykowej, ale i zagwarantowaniu lepszego wydawania środków pieniężnych na szpitale poprzez komercjalizację wzorem samorządowców - powiedział.

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości