Polska

Komitet Żydów Amerykańskich "zaniepokojony" nominacją Andruszkiewicza

Polska

Wiceminister Andruszkiewicz. Kontrowersyjne wypowiedzi politykatvn24
wideo 2/15

Decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra do spraw cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem - napisało w oświadczeniu warszawskie biuro Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej. Odniosło się tym samym do nominacji Adama Andruszkiewicza, który w przeszłości był między innymi przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej.

W ubiegłym tygodniu poseł Adam Andruszkiewicz został nominowany na wiceministra cyfryzacji. Mandat poselski zdobył z ramienia Kukiz'15, ale w listopadzie 2017 odszedł z tego klubu i przystąpił do koła Wolni i Solidarni. Zanim został posłem, działał m.in. w Ruchu Narodowym i był przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej. Jest znany ze swoich skrajnych poglądów. Stanowczo sprzeciwia się przyjmowaniu do Polski migrantów, obraża osoby LGBT, wygłaszał też antyeuropejskie poglądy.

Do nominacji Andruszkiewicza odniósł się Komitet Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej (American Jewish Comittee Central Europe).

"Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Pana Posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. W latach 2015-2016 Pan Andruszkiewicz był Prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny, który kontynuuje tradycję międzywojennej organizacji studenckiej o tej samej nazwie" - czytamy w oświadczeniu.

"W swojej 'Deklaracji ideowej' z 1931 r. Młodzież Wszechpolska twierdziła, że 'Żydzi są grupą rasowo obcą', a 'wytyczną (...) polityki polskiej wobec Żydów winna być kulturalna, polityczna i gospodarcza izolacja oraz najdalej idące zmniejszenie ich liczby w Państwie'. Polityczne dziedzictwo ruchu, który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach - jak to czyniła Młodzież Wszechpolska w latach trzydziestych - rodzi poważne pytania dotyczące jego dzisiejszej obecności w sferze publicznej".

"Decyzja zaskakuje"

Dalej możemy przeczytać, że "decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem".

- Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmować działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie - powiedziała Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura AJC Central Europe.

Oświadczenie Komitetu Żydów AmerykańskichTwitter/@AJC_CE

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24