Polska

Jest wniosek o dyscyplinarkę dla prokurator od sprawy Marcina P.

Polska


Rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku skierował do sądu dyscyplinarnego przy Prokuraturze Generalnej wniosek o postępowanie dyscyplinarne w sprawie prokurator, która zajmowała się jedną ze spraw Marcina P. byłego prezesa Amber Gold.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz, sprawa dotyczy zastępcy prokuratora Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa, która to jednostka zajmowała się jednym z wcześniejszych przestępstw popełnionych przez Marcina P. Prokurator podtrzymała decyzję podwładnego, który wydał zgodę na dobrowolne poddanie się karze przez Marcina P. Sworobowicz wyjaśniła, że szeregowy prokurator nie poniesie odpowiedzialności, bo sprawa wobec niego uległa przedawnieniu.

Wyjaśniła, że jeśli sąd dyscyplinarny przy Prokuraturze Generalnej dopatrzy się nieprawidłowości w pracy prokurator, może zastosować kary od upomnienia po wydalenie ze służby.

Inne postępowania

Rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku prowadzi jeszcze kilka innych postępowań wyjaśniających, w których bada czy przewinień służbowych nie dopuścili się także inni prokuratorzy zajmujący się bądź to sprawą Amber Gold, bądź wcześniejszymi postępowaniami dotyczącymi prezesa firmy - Marcina P.

Rzecznik bada m.in. działanie prokuratorów z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która do 3 lipca, przed przejęciem sprawy przez prokuraturę okręgową, zajmowała się sprawą Amber Gold. Chodzi tu m.in. o szeregowego prokuratora oraz obecną szefową Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz Marzannę Majstrowicz i b. szefa tej prokuratury Witolda Niesiołowskiego (w 2011 roku doszło do zmiany na tym stanowisku). Osobne postępowanie dotyczy śledczego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który sprawował nadzór nad postępowaniami Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. W ramach tego wątku wyjaśniana jest głównie kwestia związana z przetrzymaniem dokumentu, który nakazywał podjęcie z zawieszenia postępowania w sprawie Amber Gold prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz. Kolejne postępowanie obejmuje działania śledczych z Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie, która to jednostka zajmowała się sprawą innego przestępstwa popełnionego przez Marcina P. Jak informowały media, w sprawie tej chodziło o wyłudzenie kredytów i także w tym przypadku prokuratorzy przychylili się do wniosku Marcina P. o dobrowolne poddanie się karze.

Autor: km//bgr/k / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości