Zawarto "roboczy kompromis", by odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc. - poinformował po spotkaniu zespołów konkordatowych minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Rozwiązanie miałoby wejść w życie 1 stycznia 2014 roku z odpisem podatkowym już za 2013 rok w wysokości 0,5 proc. z trzyletnim okresem gwarancji. - W przypadku mniejszych Kościołów te środki mogą być trochę mniejsze niż dzisiejsze środki przekazywane na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - wyjaśnił Boni.
Porozumienie zawarto podczas spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian odpisu podatku dochodowego na ten cel. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.
"Relikt minionego okresu"
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zauważył, że Kościół "od początku występował o to, by mechanizm Funduszu Kościelnego zmodyfikować, zmienić". - Był to relikt tamtego okresu. Równocześnie nie chcieliśmy zapomnieć o tamtych krzywdach, które wówczas w czasie rządów komunistycznych, a zwłaszcza w roku 1950, zostały dokonane - podkreślił.
Duchowny wyjaśnił, że było "kilkanaście szczegółowych spraw, które wydłuży okres przekształcania Funduszu w nowoczesny sposób rozwiązywania kwestii związanych z finansowaniem Kościoła, funkcjonujący w Europie". - Jest to mechanizm, który będzie służył działalności Kościoła i wspierania go w zakresie spraw charytatywnych, społecznych, edukacyjnych, a także w zakresie refundowania ubezpieczenia księżom i siostrom, zwłaszcza misjonarzom oraz zakonom kontemplacyjnym - wyjaśnił kard. Nycz.
Zarówno min. Boni jak i kard. Nycz wyrazili nadzieję, że wypracowany kompromis znajdzie akceptację po stronie rządowej oraz podczas Konferencji Episkopatu Polski.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział dziennikarzom, że prace w tym kierunku szły od dawna. - Sądzę, że jest to wyraz poczucia jakiegoś realizmu, który trzeba docenić. Natomiast trzeba teraz będzie zdawać egzamin z tego, żebyśmy potrafili odpowiedzieć w tej nowej sytuacji na to nowe rozwiązanie i wyzwanie - podkreślił hierarcha. Pytany, czy to oznacza zielone światło ze strony Episkopatu Polski, abp Michalik oświadczył, że "ci upoważnieni biskupi, którzy tam prowadzili rozmowy mieli do tego zielone światło już od dawna".
Sporny odpis
Zmiany mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a Episkopatem. Następnie do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy, na mocy której Fundusz Kościelny zostanie zniesiony - w zamian będzie wprowadzona możliwość odpisu 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Odpis ma być dobrowolny i będzie przekazywany z kwoty, którą podatnik odprowadza do urzędu skarbowego. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak 1 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Do tej pory rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc. W ocenie Episkopatu Polski powinien on wynosić 0,8 - 1 proc. Strona kościelna podkreślała jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju, jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc.
Sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że jeżeli strona rządowa podczas najbliższego spotkania nie zaproponuje zwiększenia kwoty odpisu, to dalsze spotkania zespołów nie mają sensu.
Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia 2012 r.
Po co ten Fundusz?
Obecnie z Funduszu Kościelnego, którego likwidację zapowiedział w expose premier Donald Tusk, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.
Autor: zś,mn/iga,gak / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24