Ustrój sądów do zmiany? Jackowski: proszę pytać pana prezesa, jak to będzie wyglądało

Polska

Jan Maria Jackowski o zapowiadanych zmianach w wymiarze sprawiedliwościTVN 24
wideo 2/35

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Proszę pytać szczegółowo pana prezesa, jak to będzie wyglądało - powiedział TVN24 senator tej partii Jan Maria Jackowski, pytany o wyjaśnienie słów Jarosława Kaczyńskiego. - Kaczyński marzy o jednolitej władzy państwowej, gdzie wyroki będą pisane przez uległych sędziów - ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka, poseł klubu Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił 7 października, że "bez głębokiej reformy sądów, w ogóle naprawienie państwa jest bardzo trudne, bo to jest taka jakby ostatnia barykada".

Zapowiedział, że w razie zwycięstwa PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane.

- Artykuł 180., ustęp 5. Konstytucji daje pełne prawo do przeprowadzenia takiej reformy. I my do tego artykułu będziemy nawiązywać, będziemy to prowadzić - mówił.

Według powyższego artykułu "w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia".

Jackowski: proszę pytać prezesa

O zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego pytany był w Sejmie senator PiS Jan Maria Jackowski. Na pytanie reporterki TVN24, czy po słowach prezesa Prawa i Sprawiedliwości należy się spodziewać zmiany ustroju sądów, odparł: - Proszę pytać szczegółowo pana prezesa, jak to będzie wyglądało.

- Odsyłam do naszego programu, w którym zapowiadamy dalszą reformę - dodał.

Jak czytamy w programie Prawa i Sprawiedliwości na 2019 rok, dotyczącym również planów partii na czas po wyborach, "naprawa polskiego państwa, choć w wielu aspektach postępuje w sposób znaczący, wciąż nie została dokończona. Umocnienie państwowości jest warunkiem koniecznym stałego i trwałego dokonania się zmian zapoczątkowanych w 2015 roku. Jeśli Polacy powierzą Prawu i Sprawiedliwości władzę na kolejne lata, zostaną zrealizowane strategiczne cele związane z budową sprawnego państwa, obejmujące cztery główne obszary: dalsze wzmocnienie centrum rządu oraz zmiany w administracji rządowej, wzrost pozycji wojewodów, program 'Proste prawo, przyjazny urząd', a także dokończona zostanie reforma sądownictwa" - zapowiada PiS.

ZOBACZ PROGRAM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI >

"Wymiar sprawiedliwości według Kaczyńskiego ma być całkowicie podporządkowany władzy"

Zapowiedź prezesa PiS skomentował również Borys Budka, poseł kluby Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej i były minister sprawiedliwości.

- Kaczyński marzy o jednolitej władzy państwowej, gdzie wyroki będą pisane przez uległych sędziów - ocenił.

Dodał, że "wymiar sprawiedliwości według Kaczyńskiego ma być całkowicie podporządkowany władzy, ma działać w imieniu tej władzy, a zwykły szary człowiek w zderzeniu z państwem ma nie mieć żadnych szans".

Horała o artykule 180. konstytucji

We wtorkowej debacie wyborczej w TVN24 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zarzucił posłowi PiS Marcinowi Horale, że partia rządząca "wielokrotnie sponiewierała konstytucję". Odwołał się między innymi do zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

- Słyszymy o łamaniu konstytucji. Zero przywołania jakichkolwiek artykułów. To ja państwu przeczytam - odpowiedział Horała i przytoczył ustęp 4. i 5. artykułu 180. konstytucji.

Art. 180. 1. Sędziowie są nieusuwalni. 2. Złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie. 3. Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa. 4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku. 5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia. Konstytucja RP

Autor: js//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Magazyny:
Raporty: