Polska

Czy Bałtyk po powodzi będzie bezpieczny?

Polska

Aktualizacja:
Cały brud do Bałtyku
Fakty TVNCały brud do Bałtyku

Fala powodziowa przepłynęła Wisłą przez całą Polskę, zbierając wszystko, na co po drodze trafiła. Teraz wlewa się z tym wszystkim do morza. A wakacje już za pasem. Czy Bałtyk po powodzi będzie się nadawał do kąpieli?

Wielka woda kończy swój niszczycielski bieg w Bałtyku. Wpada do morza, niosąc bakterie, zarazki, chemikalia, metale ciężkie, martwe zwierzęta i masę śmieci. Najbardziej szkodliwy jest obornik, którego tony spłynęły z pól, na których powstały rozlewiska.

Po zniszczonych przez powódź terenach, powody do obaw mają mieszkańcy ujścia Wisły. W Mikoszewie od zawsze osadzały się przyniesione przez Wisłę konary, śmieci, odpady oraz zwierzęta, które zabierała wielka woda. Jednak takiej ilości brudu rzeka nie przyniosła od lat.

Epidemiolodzy uspokajają

Właściciele pensjonatów od Mikoszewa do Krynicy Morskiej obawiają się, że powódź odbije się na ich interesach. Bo tamtejsze plaże będą miały sporo kłopotów z przyciągnięciem turystów.

Epidemiolodzy jednak uspokajają - słona woda w Bałtyku ma silne właściwości neutralizacyjne i skażenie przez falę powodziową jej nie grozi. Kąpielom w morzu nic więc nie zagraża. A przed sezonem urlopowym władze mają sprawdzić także wszystkie plaże.

Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości