Polska

Co dalej z koalicją? "Będzie trwać. PSL to wygodny chłopiec do bicia"

Polska

Politycy spierali się o przyszłość koalicji
tvn24Politycy spierali się o przyszłość koalicji

Koalicja będzie trwać, bo jest wygodna dla PO. PSL jest wygodnym chłopcem do bicia - uważa europosłanka SLD Joanna Senyszyn. W "Faktach po Faktach" powiedziała, że PO może na koalicjanta "zrzucić" wszystkie opóźnienia i zahanowania. - To już jest równia pochyła PO - ocenił z kolei europoseł Solidanej Polski Jacek Kurski. Jacek Protasiewicz z PO zapewniał jednak, że koalicja trwa.

Politycy skomentowali w TVN24 sytuację w koalicji, która po piątkowym głosowaniu ws. sądów przeżywa kolejną dużą różnicę zdań. W piątek wszystkie partie poza PO głosowały za uchwaleniem obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która ma przywrócić stan sprzed reformy ministra Jarosława Gowina. Opozycja triumfuje, PO zapowiada poprawienie ustawy w Senacie.

Koalicjant do bicia

Joanna Senyszyn podkreśliła, że "koalicja najprawdopodobniej będzie trwać, bo jest to dla PO bardzo wygodna koalicja". - Wszelkie opóźnienia, zahamowania można zrzucić na koalicjanta i dzięki temu PO jeszcze jakoś na tym wszystkim wychodzi - powiedziała posłanka.

I dodała: - Gdyby PO nie miała koalicjanta, to nie byłoby żadnego tłumaczenia i zmęczenie PO i jej nieudolnymi rządami objawiłoby się znacznie wcześniej. A tak wiadomo, że PSL jest takim wygodnym chłopcem do bicia - oceniła.

Szef szefów

Według Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski to, co dzieje się obecnie w rządzie i koalicji, to "równia pochyła PO". - Ocena rządów tej koalicji jest coraz bardziej druzgocąca. Każdy dzień przynosi nam kompromitujące informacje: jak nie 6 mln na koncert Madonny z pieniędzy publicznych - absolutny skandal, który powinien skutkować wnioskiem o dymisję - to 60 mln zł z jakiegoś absurdalnego rozporządzenia ministra Arłukowicza itd. - ocenił europoseł.

Zaznaczył jednak, że koalicja będzie trwać, bo "szef wszystkich szefów - Donald Tusk - nie zawnioskuje o dymisję dla samego siebie". - Jest jednak zastanawiające, że [premier - red.] nie wyciąga wniosków i nie dymisjonuje ludzi odpowiedzialnych za oczywiste kompromitacje - podkreślił Kurski.

Kolicja z rozsądku

Koalicji bronił europoseł PO Jacek Protasiewicz. Szef sztabu wyborczego PO w wyborach 2011 roku podkreślił, że choć "bywają tygodnie lepsze i gorsze, ten może rzeczywiście nie jest szczególnie dobry dla koalicji, ale koalicja to nie jest małżeństwo z miłości, tylko z rozsądku".

- Kryzysy w tej kolicji polegające na tym, że są różnice zdań, to nie są aż tak kompromitujące napięcia, jakie były między PiS a Andrzejem Lepperem i LPR. Ta koalicja po sześciu latach ma generalnie bardzo pozytywny bilans - zaznaczył Protasiewicz.

Autor: mn\mtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości