Polska

Ci, którzy zginęli

Polska

TVN24W katastrofie zginęło 20 oficerów

Dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik podał nazwiska 20 ofiar katastrofy samolotu CASA.

W siedzibie Dowództwa Sił Powietrznych odczytano nazwiska 20 ofiar katastrofy samolotu transportowego CASA C-295M. Dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik złożył kondolencje rodzinom ofiar.

- Mam świadomość, że nie ma żadnych słów ani czynów, które mogłyby złagodzić ból po stracicie najbliższej osoby - powiedział gen Błasik. Zginęło 20 osób - 16 pasażerów i czterech członków załogi.

Generał zapewnił, że rodziny ofiar zostaną otoczone specjalną opieką psychologów, - lekarzy i duszpasterzy. Polskie Siły Powietrzne mają obowiązek zajęcia się rodzinami zmarłych lotników - podkreślił.

Na pokładzie samolotu zginęli:

PASAŻEROWIE

Gen. bryg. pil. A.Andrzejewski 
Sierż. Janusz Adamczyk 

Gen. Brygady Andrzej Andrzejewski, dowódca I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie - sylwetka

Sierżant Janusz Adamczyk, technik pokładowy z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego. (sylwetka niżej)

Ppłk. Zdzisław Cieślik 
Mjr Piotr Firlinger 

Podpułkownik Zdzisław Cieślik, szef szkolenia I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

Major Piotr Firlinger, szef sekcji techniki lotniczej 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie. Miał 36 lat. Służył w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie od września 2007 roku jako szef sekcji techniki lotniczej oraz nieetatowy inspektor bezpieczeństwa lotów. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

mjr Grzegorz Jułga 
Ppłk Zbigniew Książek 

Major Grzegorz Jułga, zastępca dowódcy 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu. Miał 37 lat. W 1993 r. skończył Wyższą Szkołę Oficerską Lotnictwa w Dęblinie, gdzie uzyskał promocję oficerską. Służbę rozpoczął w 6 Pułku Lotniczym w Pile. Potem został przeniesiony do Mirosławca. Od kilku miesięcy był zastępcą dowódcy eskadry. W 2002 roku wybrano go najlepszym pilotem roku w eskadrze Pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

Podpułkownik Zbigniew Książek, zastępca dowódcy 22 Bazy Lotniczej w Malborku. Miał 49 lat. Mieszkał w Świdwinie. Był absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Pozostawił córki i żonę.

Por. Robert Kuźma 
Płk. pil. Dariusz Maciąg 

Porucznik Robert Kuźma, straszy instruktor z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego. Miał 35 lat. Pochodził z Zamościa. W 1995 r. został pilotem wojskowym. Na początku latał w 13. eskadrze lotnictwa transportowego rosyjskimi maszynami AN-26. Zostawił żonę.

Pułkownik Dariusz Maciąg, dowódca 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie. Miał 42 lata. Urodził się w Węgorzynie niedaleko Świdwina. W 1984 skończył liceum lotnicze. W 1988 - Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie, gdzie otrzymał promocję na podporucznika. Następnie przydzielono go do 41. pułku lotnictwa myśliwskiego w Malborku, gdzie latał na Migach 21. W 1990 trafił do Świdwina. Tu awansował na dowódcę bazy.

Mjr Robert Maj 
Ppłk Wojciech Maniewski 

Major Robert Maj z sekcji szkolenia lotniczego I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Miał 43 lata, pochodził z Józefowa. W 1983 roku ukończył Liceum Lotnicze w Dęblinie.

Podpułkownik Wojciech Maniewski, dowódca 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Ppłk Dariusz Pawlak 
Płk Jerzy Piłat 

Podpułkownik Dariusz Pawlak, szef sekcji techniki lotniczej 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu

Pułkownik Jerzy Piłat, dowódca 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu - sylwetka

Mjr Krzysztof Smołucha 
Kpt. Grzegorz Stepaniuk 

Major Krzysztof Smołucha z Dowództwa Sił Powietrznych

Kapitan Grzegorz Stepaniuk, szef techniki lotniczej 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

Kpt. Karol Szmigiel 
Mjr Mirosław Wilczyński 

Kapitan Karol Szmigiel, dowódca klucza technicznego 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu. Miał 35 lat. Mieszkał w Mirosławcu. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, gdzie w 1996 r. uzyskał promocję oficerską. Przez całą służbę związany z bazą w Mirosławcu. Zajmował się obsługą techniczną samolotów SU 22. W ubiegłym roku pełnił służbę w Libanie. Żonaty, jedno dziecko

Major Mirosław Wilczyński, szef sekcji techniki lotniczej I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Miał 48 lat. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej: kierunek samoloty i śmigłowce.

Kpt. Paweł Zdunek 
Kpt. Leszek Ziemski 

Kapitan Paweł Zdunek, dowódca klucza lotniczego 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu. Miał 38 lat. Promocję uzyskał w 1991 roku w Dęblinie. Potem był dowódcą klucza lotniczego. Z konferencji wracał z honorową odznaką bezpieczeństwa lotów. Zostawił żonę i dwójkę dzieci

Kapitan Leszek Ziemski, instruktor bezpieczeństwa lotów 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

ZAŁOGA

Major Jarosław Haładus, szef techniki lotniczej z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego

Porucznik Michał Smyczyński, starszy pilot z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego. Miał 31 lat. Zostawił żonę Aleksandrę i trzyletnie dziecko.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości