Napisana przez 24-letniego, historyka Instytutu Pamięci Narodowej Pawła Zyzaka książka "Lech Wałęsa. Idea i historia" choć jeszcze nie ukazała się w sprzedaży, już budzi wiele kontrowersji. Wielu polityków domaga się szczegółowych wyjaśnień, a premier grozi likwidacją IPN. Zarzuty odpiera prezes Instytutu Janusz Kurtyka. - Praca, która wywołuje tyle emocji nie powstała w IPN, nie była też przez nas finansowana - podkreśla. Dodaje, że Zyzak w IPN pracuje na kserokopiarce.
Prezes IPN zaznaczył, że książka została wydana przez wydawnictwo Arcana i jest oparta na pracy magisterskiej Zyzaka, obronionej na Uniwersytecie Jagiellońskim w czerwcu 2008 roku.
Instytut nie jest wydawcą książki Pana Pawła Zyzaka, wobec czego nie autoryzuje jej treści. Książka ta nigdy nie była objęta programem badawczym IPN, wobec czego w żadnym zakresie nie była finansowana z budżetu Instytutu Janusz Kurtyka
Kurtyka pytany przez dziennikarzy, czy zatrudniając nowego pracownika nie należało się zapoznać z jego publikacjami odpowiedział: "nie sądzę, aby fakt napisania pracy magisterskiej, której znajomość niekoniecznie jest obowiązkowa mógł dyskryminować jakąkolwiek osobę".
Pracownik pionu archiwalnego
- Pragnę zwrócić uwagę, że mamy w Polsce wolność słowa i wolność badań naukowych. Nie wydaje mi się, żeby było trzeba stosować tak wielkie kryteria zatrudnienia pracownika w pionie archiwalnym do pracy na kserokopiarce – mówi Kurtyka.
Zatrudniony czasowo
- Zyzak został zatrudniony w czerwcu 2008 roku, czasowo w krakowskim oddziale IPN na czas bezpłatnego urlopu innego pracownika - wyjaśnia Kurtyka. Jak dodał, jego umowa kończy się w kwietniu 2009 roku.
Proszony o skomentowanie poniedziałkowej wypowiedzi premiera, że "IPN ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną", Kurtyka powiedział, że "nie jest funkcją IPN recenzowanie wypowiedzi premiera".
- Pragnę podkreślić, iż Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją niezależną politycznie, skupia wokół siebie historyków o różnych zapatrywaniach i poglądach. Podstawą publikacji książkowych w IPN jest ich poziom merytoryczny - dodał Kurtyka.
eko//mat
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. Radosław Pietruszka/PAP