"Miałam poukładane życie. Wyszłam na ulicę, bo ktoś zaczął łamać prawo"

Cena odwagi
Cena odwagi
tvn24
"Mamy wyroki, ale warto to robić"tvn24

W całym kraju toczy się w sumie ponad 600 powstępowań wobec osób biorących udział w różnych antyrządowych protestach. Niektórzy mają po kilka spraw. Kobiety zatrzymane na demonstracjach opowiadały reporterom magazynu "Czarno na białym" w TVN24, co zarzuca im policja i dlaczego uważają, że mimo wszystko protestować trzeba.

Za rozwieszenie transparentu z hasłem "Stop faszyzmowi" najpierw zostały skopane i obrzucone obelgami przez uczestników demonstracji. Teraz mogą również usłyszeć zarzut... zakłócania legalnego zgromadzenia.

Podobne zarzuty - na przykład za udział w kontrmanifestacjach smoleńskich - usłyszało w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt osób. W całym kraju toczy się w sumie ponad 600 powstępowań wobec osób biorących udział w różnych antyrządowych protestach. Niektórzy mają po kilka spraw. Do tego dochodzi spisywanie i legitymowanie demonstrujących - między innymi tych, którzy przyszli z białymi różami w ręku na miesięcznice smoleńskie.

"Zniechęcić ludzi do korzystania ze swobód"

- Właśnie temu służą legitymowania, żeby zniechęcić ludzi do korzystania ze swoich swobód obywatelskich - przekonywała Iwona Wyszogrodzka z Obywateli RP.

Dziennikarze "Czarno na białym" rozmawiali z kobietami, które łączy obywatelski sprzeciw wobec łamania konstytucji, w obronie sądów, wreszcie wobec miesięcznic smoleńskich.

- Istotą państwa prawa, jego definicji, jest równość wszystkich wobec prawa,wszystkich manifestujących, niezależnie od tego, czy mają serce po prawej, czy lewej stronie - twierdził Zbigniew Ziobro.

Tak brzmi definicja ministra sprawiedliwości. Dziennikarze "Czarno na białym" sprawdzali, jak ta teoria przekłada się na rzeczywistość.

- Grzechem zaniedbania jest to, że pewne przepisy, które były stosowane przez władzę PRL do walki z opozycją przetrwały i są wykorzystywane znowu - ocenił adwokat Jacek Dubois.

Wykorzystywane wobec tych, którzy na ulicach od dwóch lat protestują, sprzeciwiając się w ten sposób łamaniu konstytucji, czy zawłaszczaniu sądów.

"Wyszłam, bo ktoś zaczął prawo łamać"

- Miałam fajne życie, poukładane. Wyszłam, bo ktoś zaczął prawo łamać, nikt mnie nie opłaca, nie mam poczucia ze łamię prawo - opowiadała Anna Wieczorek z Obywateli RP.

Anna pracuje w branży motoryzacyjnej, Iwona w branży reklamowej. Agnieszka Wierzbicka jest prawnikiem i współautorką raportu o działaniach aparatu przymusu państwowego. Kobiety relacjonowały preteksty, pod jakimi są spisywane i oskarżane.

- Pada zarzut przeszkadzania hałasem, to są kurioza - mówiła Agnieszka Wierzbicka. - Na przykład, że stojąc na chodniku z banerem, umieszczamy ogłoszenie w miejscu do tego nie przeznaczonym - dodała Iwona Wyszogrodzka.

Tak właśnie było we Wrocławiu. Kolejni działacze Obywateli RP zostali wezwani na komisariat do składania zeznań. Są podejrzani o "umieszczanie w miejscu publicznym i do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia (...) bez zgody zarządzającego tym miejscem (...) za co grozi im kara ograniczenia wolności albo grzywna).

- Jak ludzie się spontanicznie gromadzą, pada zarzut że bezprawnie. "Wylegitymujmy was, przeszukajmy, odwiedźmy w domu, porozmawiajmy z sąsiadami...". Taka osoba zastanowi się, co powiedzą sąsiedzi, czy nie będzie wobec mnie represji - komentował Jacek Dubois.

"Wywiezienie w policyjnym radiowozie"

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Obywatele RP zgromadzili się w pobliżu trasy przejścia narodowców.

- 11 listopada skończył się dla mnie wywiezieniem w policyjnym radiowozie na Dzielną, na komendę - relacjonowała Anna Wieczorek. Zatrzymani spędzili tam kilka godzin, ale oficjalnie nie zostali zatrzymani. Oficjalnie sprawdzano tylko ich tożsamość.

- Legitymowanie to funkcja sprawdzenia tożsamości, powinna zająć kilka minut, w praktyce trwa po kilka godzin. To zatrzymanie prewencyjne, jest to dolegliwe - ocenił Dubois.

Jak przekonują rozmówczynie "Czarno na białym", gdy w zgromadzeniu, jakim był Marsz Niepodległości, pojawiały się rasistowskie hasła i odpalono materiały pirotechniczne, co jest zakazane, policja nie interweniowała. Nie legitymowała też tych, którzy to prawo łamali. Wtedy nie widziała tego policja, inaczej widział to też minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

- Nie ma równości. Ja też widzę, że niektóre zgromadzenia są bardziej pacyfikowane niż inne - powiedziała Agnieszka Wierzbicka.

"Są różne miary"

Według relacji rozmówczyń TVN24, policja najczęściej interweniuje z powodu usiłowania przeszkodzenia w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, co podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Takich udokumentowanych spraw tylko z tego jednego paragrafu jest blisko 300. Teraz dochodzą te z punktu wprowadzonego do ustawy o zgromadzeniach przez dzisiejszą większość sejmową - o manifestacji cyklicznej i o stu metrach odległości, jakie ma dzielić manifestację od kontrmanifestacji.

- Polska jest krajem, który zapewnia swobodę wypowiedzi, wolności osobiste. To się wielu nie podoba. Na przykład tej grupie, która każdego dziesiątego [dnia miesiąca] próbuje zablokować zgromadzenia. Oni sami mówią o tym, że są gotowi łamać prawo, chcą łamać prawo - mówił Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

- Są różne miary. To jest definicja procesu politycznego. W zależności, co myślisz, jest stosowana inna miara - skwitował mecenas Dubois.

"To jest straszne upokorzenie"

Po lipcowej kontrmanifestacji smoleńskiej, gdy tłum skandował "Lech Wałęsa", policja skierowała ponad 40 wniosków o ukaranie tych, którzy zakłócali zgromadzenie cykliczne - także aktu religijnego - między innymi poprzez wznoszenie tego okrzyku.

- Legitymowani są ci, którzy krzyczą "Lech Wałęsa, a nie ci którzy krzyczą "Bolek" - skomentowała tę sprawę Wyszogrodzka. - To jest straszne upokorzenie, to legitymowanie, a mijają nas różni ludzie, to mogą być koleżanki mojej córki, rodzina, jakby widzieli mnie otoczoną przez policjantów, wygląda to strasznie - dodała Wieczorek.

- To się nazywa efekt mrożący, żeby poprzez sankcje zastraszyć obywatela - tłumaczył Dubois. - Oficjalnie łamią obecnie obowiązujące prawo, blokując legalne zgromadzenia.

Takich postępowań w całej Polsce do połowy listopada toczyło się 619. To dane z raportu Obywateli RP, który nie zawiera wszystkich spraw.

"Warto to robić"

Zarówno pani Iwona, jak i pani Anna zapowiadają, że - mimo ciągłego legitymowania, przewożenia na komisariat, wytaczania im kolejnych spraw - będą dalej brać udział w ulicznych manifestacjach.

- Nie przyjmuję mandatów, czekam na sprawy w sądzie, nie chcę tego robić na komendach - oświadczyła Anna Wieczorek.

- Mamy wyroki, ale to warto robić, chociaż się fizycznie nie opłaca, to warto to robić - podsumowała Iwona Wyszogrodzka.

Autor: azb//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Hamas otrzymał propozycję Izraela w sprawie rozejmu. Izrael mówił o "ostatniej szansie" na negocjacje przed atakiem na Rafah. Negocjacje spotkały się jednak ze sprzeciwem skrajnie prawicowych izraelskich ministrów, którzy nie zgadzają się na zawieszenie broni i ostrzegli premiera Benjamina Netanjahu, że jeśli odwoła ofensywę w Rafah, to doprowadzą do upadku rządu.

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Imię i nazwisko, numer PESEL oraz imię ojca i matki. Te dane dołączone do numerów ksiąg wieczystych wszystkich działek w Białymstoku były przez pięć godzin dostępne dla każdego z internautów. Wszystko przez – jak wynika z oświadczenia magistratu - nieostrożność pracownika przy aktualizacji informacji w serwisie.

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24