1200 stron, 16 nazwisk. Pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack skierowany do sądu

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Święczkowski: pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack skierowany do sąduTVN24
wideo 2/7
TVN24Święczkowski: pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack skierowany do sądu

Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. Dotyczy on 16 osób, znajduje się w nim około 30 zarzutów - poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Święczkowski poinformował o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu na konferencji prasowej w poniedziałek po południu.

- To jest pierwszy z aktów oskarżenia w tej sprawie, dotyczy on 16 oskarżonych, w tym Konrada K., byłego prezesa zarządu GetBack, Jarosława A. i Tobiasza B. - byłych prezesów Idea Banku oraz Dariusza N. oraz Małgorzaty Sz. - członków zarządu Idea Banku - przekazał.

Jak dodał, akt oskarżenia liczy 1200 stron. - Jest około 30 zarzutów dotyczących oszustw i wyprowadzenia pieniędzy na łączną kwotę około 3 miliardów złotych, gdzie pokrzywdzonych jest 9 tysięcy osób - poinformował.

Do sądu trafi jeszcze "niejeden akt oskarżenia"

Święczkowski dodał, że w tej sprawie zostanie jeszcze skierowany do sądu "niejeden akt oskarżenia".

Podkreślił, że w tej sprawie podejrzanych jest łącznie 75 osób. - W dalszym ciągu prowadzimy czynności śledcze, także w pozostałych wątkach tej sprawy, która jest olbrzymia - zaznaczył.

Podsumował, że w tej chwili sprawa obejmuje 2200 tomów akt, 170 segregatorów, kilkanaście terabajtów danych informatycznych zabezpieczonych na nośnikach informatycznych oraz że w toku śledztwa zabezpieczono 400 milionów złotych w postaci kosztowności, biżuterii, samochodów czy nieruchomości.

Afera GetBack

Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawania nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,7 miliarda złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: O co chodzi w aferze GetBack? Kalendarium

Zarzuty przedstawiono między innymi byłym prezesom Idea Banku. Zarzuty usłyszało również kilku dyrektorów departamentów banku, radca prawny, pracownicy oraz osoby powiązane z innymi podmiotami, które sprzedawały obligacje GetBack.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP