Polska

"To nie jest reforma sądownictwa, to jest wrogie przejęcie"

Polska

[object Object]
Adam Szłapka i Elżbieta Jakubiak w "Tak jest" komentowali sprawę spółki Solveretvn24
wideo 2/24

- To jest od początku do końca przekręt - skomentował w "Tak jest" działania Polskiej Fundacji Narodowej Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej. - Jeśli doszło do naruszeń, powinna je zbadać odpowiednia służba - oceniła Elżbieta Jakubiak, była posłanka PiS. Goście TVN24 odnosili się do kampanii "Sprawiedliwe sądy" oraz zawiadomienia CBA w sprawie spółki Solvere.

Firmę Solvere założyli powiązani z Prawem i Sprawiedliwością Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, którzy po wygranych wyborach do maja pracowali w Centrum Informacyjnym Rządu.

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej, która ma usprawiedliwiać wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie, od początku budzi kontrowersje, między innymi dlatego, że fundację finansowały spółki Skarbu Państwa. Kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwa przekazały na ten cel 19 milionów złotych.

Fundacja i kampania pod lupą CBA

Wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o sprawdzenie spółki i jej działań złożyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wcześniej również Platforma Obywatelska złożyła wniosek do CBA o zbadanie akcji billboardowej, a Nowoczesna skierowała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę kampanii "Sprawiedliwe sądy" i sprawdzenie, czy nie doszło do złamania ustawy o partiach politycznych.

"Premier musi się zachować jak pierwszy urzędnik w Polsce"

- Pani premier musi się zachować jak urzędnik, taki pierwszy urzędnik w Polsce - oceniła Elżbieta Jakubiak, komentując zawiadomienie do CBA złożone przez kancelarię Beaty Szydło. Była posłanka PiS i szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreśliła, że jeśli doszło do jakiś naruszeń, to powinna je zbadać odpowiednia służba.

"Pani premier dzisiaj musi się zachować jak urzędnik"
"Pani premier dzisiaj musi się zachować jak urzędnik"tvn24

Jakubiak odniosła się też do samej kampanii "Sprawiedliwe sądy" oraz do zaprowadzanych przez rząd PiS zmian w sądownictwie.

- Ta reforma budziła, budzi i będzie budzić emocje, natomiast badania społeczne wykazały, że opinia publiczna chce reformy sądownictwa - przekonywała.

"Wrzucenie granatu do pomieszczenia"

Adam Szłapka zgodził się, że sądownictwo wymaga reform, jednak do kwestii kampanii "Sprawiedliwe sądy" odniósł się inaczej niż jego poprzedniczka.

- Zgadzam się, że sądy wymagają reformy. Natomiast to, co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość, to jest wrzucenie granatu do pomieszczenia - stwierdził poseł. - To nie jest reforma sądownictwa, to jest wrogie przejęcie - komentował. Dodał też, że "jeśli chodzi o polską Fundację Narodową, to jest to od początku do końca przekręt".

- Rada fundacji składa się głownie z ludzi PiS-u będących jednocześnie w zarządach spółek Skarbu Państwa - argumentował Szłapka. Podkreślił, że najwięcej kontrowersji wynika z faktu, iż fundacja finansowana jest przez spółki Skarbu Państwa.

"To jest jakiś element teatru"
"To jest jakiś element teatru"tvn24

"Już na tym etapie jest przekręt"

Szłapka zaznaczył, że Nowoczesna wystąpiła do wszystkich zarządów tych spółek z prośbą o informację publiczną zawierającą kopię umów, na postawie których doszło do przekazania pieniędzy Polskiej Fundacji Narodowej.

- I wydaje się, że już na tym etapie jest przekręt - stwierdził Adam Szłapka - Bo jeśli najpierw przekazywali pieniądze na cele statutowe fundacji, a później podjęto decyzje o przeznaczeniu ich na kampanię, to już tutaj mamy przestępstwo - podsumował poseł.

Autor: JZ//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości