Adam Niedzielski o zaleceniach dla szpitali w sytuacji wad letalnych płodu

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
TVN24
Minister zdrowia: nie ma zaleceń dla szpitali w sprawie aborcji w sytuacji wad letalnych płoduTVN24
wideo 2/35
TVN24Minister zdrowia: nie ma zaleceń dla szpitali w sprawie aborcji w sytuacji wad letalnych płodu

Na razie pracujemy nad zmianami w ustawie za życiem, żeby zapewnić w ramach istniejącego prawa lepszą pomoc dla osób, które przechodzą taką sytuację życiową - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany był również, czy szpital podległy resortowi zdrowia mógłby legalnie przeprowadzić aborcję, gdyby uzyskał informację o letalnej wadzie płodu.

Adam Niedzielski został zapytany w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, czy w ostatnich czterech miesiącach, a zwłaszcza w ostatnich 25 dniach, od momentu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, przeprowadzono w Polskich szpitalu jakąkolwiek legalną aborcję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Nic mi o tym nie wiadomo - odpowiedział minister. Przyznał, że nie ma zalecenia odnośnie tego, co mają robić lekarze publicznej ochrony zdrowia w sytuacji, kiedy przychodzi do nich kobieta z badaniami dowodzącymi bardzo poważnej wady płodu bądź wady letalnej płodu.

- Na razie żadnych zaleceń nie wydawaliśmy w tym zakresie. Na razie nie przymierzamy się do tego. Na razie pracujemy nad zmianami w ustawie za życiem, żeby zapewnić w ramach istniejącego prawa lepszą pomoc dla osób, które przechodzą taką sytuację życiową. Na razie na tym się koncentrujemy - powiedział.

"To nie jest sytuacja, w której można generalizować"

Szefa resortu zdrowia zapytano też, czy szpital podległy resortowi zdrowia mógłby legalnie przeprowadzić aborcję, gdyby uzyskał informację o letalnej wadzie płodu. - Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego raczej nie - odpowiedział. Zaznaczył, że to zależy od indywidualnej sytuacji, trzeba by było zobaczyć, czy życie kobiety nie jest zagrożone. - To nie jest sytuacja, w której można generalizować - dodał.

Pytany, czy powiadomiłby prokuraturę, gdyby dowiedział się o dokonaniu takiej aborcji w podległym resortowi szpitalu, odpowiedział: - Na razie nie mam takich informacji. Nie będę generalizował, musiałbym bardzo dokładnie przeanalizować sytuację. To nie są przypadki, w których można wypowiadać sentencje ogólne.

Autor:kb/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN