300 tysięcy euro za konia

Polska

PAPPieta zauroczyła swoich nowych właścicieli

4-letnia gniada klacz Pieta ze stada w Janowie Podlaskim została sprzedana za 300 tysięcy euro. Licytacja koni arabskich przyniosła w tym roku prawie 2,5 mln euro.

Pieta pojedzie do Wielkiej Brytanii. Jej nową właścicielką została żona perkusisty zespołu "The Rolling Stones" Shirley Watts, która wylicytowała cenę 300 tysięcy euro. To więcej niż najwyższa cena z ubiegłego roku, gdy 210 tysięcy euro zapłacił kupiec z Australii za 9-letniego ogiera Espadero. Jednak daleko do rekordu sprzed ćwierćwiecza, gdy za ogiera El Passo sprzedano za okrągły milion dolarów.

Doroczny pokaz i licytacja polskich arabów Pride of Poland w Janowie Podlaskim jest wydarzeniem znanym hodowcom tej rasy na całym świecie. Na tegorocznej aukcji sprzedano 33 konie, za łaczną sumę blisko 2,5 miliona euro.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim istnieje od 1817 roku i jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Dużą atrakcją stadniny jest również znajdujący się w parku zespół stajni, z których najstarsze (Zegarowa z 1848 roku i Czołowa z 1841) zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

4-letnia Pieta okazała się być najdroższym koniem tegorocznej aukcji/Mirosław Trembecki (PAP) PAP\Mirosław Trembecki

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: PAP