Polska

250 tysięcy pierogów na krakowskiej wigilii dla ubogich

Polska

tvn24Jan Kościuszko rozdaje posiłki potrzebującym

250 tysięcy pierogów i 8 tysięcy litrów barszczu i zupy grzybowej będzie czekać na osoby, które w niedzielę odwiedzą krakowski Rynek Główny na XVI Wigilii dla Potrzebujących.

- Po jednej stronie wigilijnego stołu staną ci, którzy chcą i mogą pomóc, po drugiej ci, którzy takiego wsparcia potrzebują - mówi Jan Kościuszko, organizator Wigilii dla Potrzebujących.

- Oczywiście nie robimy selekcji, jeśli ktoś przyjdzie z ciekawości i potraktuje to w charakterze poczęstunku. Nie będziemy robić trudności, ponieważ stół wigilijny ma łączyć, a nie dzielić - tłumaczy Kościuszko. Wigilia rozpocznie się po godz. 10.00 i potrwa aż do wyczerpania przygotowanych dań. Dodatkowa zbiórka

Na Rynku zbierane będą produkty o przedłużonym terminie przydatności do spożycia: konserwy, makarony, cukier, słodycze, które na bieżąco będą wydawane potrzebującym. Uczestnicy wigilii otrzymają też paczki zrobione z darów przekazanych przez sponsorów.

Jak co roku, na krakowską wigilię z całej Polski zjadą się bezdomni i inne osoby w potrzebie. Według organizatorów, takich osób jest niestety co raz więcej.

Wigilia po raz 16.

Restaurator organizuje wigilię już po raz 16. Pierwsza akcja odbyła się w 1997 roku. Wówczas Jan Kościuszko po prostu otwierał drzwi do swoich lokali. Bezdomni mogli zjeść tam ciepły, świąteczny posiłek. Wydano wtedy 5 tysięcy porcji. W zeszłym wydano aż 52 tys. posiłków. /TVN24 jest patronem medialnym XVI Wigilii dla Potrzebujących./

Autor: bpaw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24