Polska

"25 lat wolnej Polski otworzyło nas na świat"

Polska

"25 lat wolnej Polski otworzyło nas na świat"
tvn24Leszek Orzechowski wraz z grupą Space is More nominowany do nagrody "Ludzie Wolności"

25 lat wolnej Polski pokazało nasz potencjał i otworzyło nas na świat. O to właśnie chodzi w byciu wolnym - powiedział na antenie TVN24 Leszek Orzechowski z grupy Space is More nominowanej do nagrody "Ludzie Wolności". To plebiscyt TVN i "Gazety Wyborczej".

Podkreślił, że jest zaskoczony nominacją, gdyż zestawiono go ze wspaniałymi naukowcami o olbrzymim dorobku. - My póki co takimi osiągnięciami nie możemy się poszczycić - powiedział.

Zauważył , że nominowane do nagrody grupy Space is More oraz Husar Robot Księżycowy to zespoły, które reprezentują młodych naukowców, wychowanych już w "nowym systemie".

W opinii Orzechowskiego, Polacy są bardzo dumni ze swojego kraju, i spragnieni sukcesów rodaków.

- I chyba z tego m.in. powodu jesteśmy nominowani - powiedział.

Mówiąc o młodych polskich naukowcach, podkreślił, że są oni bardzo dobrze postrzegani za granicą, a Polska jest krajem, który jest uważany za kraj z wielkimi możliwościami. - My sami mamy zaproszenie od najlepszych amerykańskich uczelni, aby przyjechać z wykładami - stwierdził Orzechowski.

Jego zdaniem, 25 lat wolnej Polski otworzyło nas na świat, pokazało nasz potencjał. - O to właśnie chodzi w byciu wolnym. Możemy porównywać się z innymi narodami, poznać rówieśników z innych krajów. Zyskuje na tym nasz kraj, polska kultura, gospodarka i nauka - powiedział Orzechowski.

Space is More to studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy dostali się do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez NASA. Zadaniem studentów było zaprojektować misję dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię.

Husar Robot Księżycowy to zespół studentów Politechniki Warszawskiej, który zbudował robota Husar. Jako jedyni reprezentanci z Europy w 2013 roku wzięli udział w konkursie NASA na Florydzie. Zdobyli tam nagrodę "za wytrwałość" - kurier zgubił paczkę z kluczowymi częściami ich urządzenia, ale Polacy przez noc odtworzyli robota.

Pięć kategorii

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Kapituła nagrody - z setek zgłoszeń - wyłoniła nominowanych w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, sport i społeczeństwo.

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH DO NAGRODY "LUDZIE WOLNOŚCI"

Aby zagłosować na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod nr 7122 (koszt 1,23 zł) zawierający numer, który znajduje się przy nazwisku nominowanej osoby. Głosy oddawać można do 31 maja. Zobacz warunki udziału w głosowaniu.

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

Prezydent Komorowski o 25 latach polskiej wolności
Prezydent Komorowski o 25 latach polskiej wolności tvn24

Autor: MAC / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości