Z badania przeprowadzonego w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych wynika, że trzy czwarte dzieci poniżej 5. roku życia posiada własne urządzenie mobilne i korzysta z niego bez nadzoru rodziców - informuje "New York Times".
Dziennik zwraca uwagę, że badanie nie ma charakteru ogólnokrajowego i przeprowadzono je na grupie 350, głównie afroamerykańskich rodzin mieszkających w Filadelfii. Jednak eksperci zaznaczają, że wyniki pokazują, iż urządzenia mobilne stają się coraz ważniejszym elementem dzieciństwa.
- Z obserwacji rodzin, z którymi pracuję, mogę powiedzieć, że nie będę zaskoczony, jeżeli te wyniki będą reprezentatywne dla innych osób i grup - uważa Michael Rich, dyrektor centrum zdrowia dziecka szpitala w Bostonie.
Dzieci często korzystają z kilku urządzeń jednocześnie
Z tego samego badania wynika również, że jedna trzecia rodziców dzieci w wieku 3-4 lat przyznaje, iż maluchy lubią korzystać w tym samym czasie z więcej niż jednego urządzenia. 70 proc. pozwala dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 4 lat grać na urządzeniach mobilnych, kiedy sami zajmują się pracami domowymi. 65 proc. ankietowanych dodaje, że ich dzieci mogą też grać w miejscach publicznych.
Jedna czwarta badanych pozwoliła dzieciom korzystać ze smartfonów i tabletów po pójściu do łóżka, mimo że lekarze przestrzegają przed negatywnym wpływem jasnego światła emitowanego przez te urządzenia na jakość snu.
- Kładą dzieci spać, tworząc im środowisko, które uniemożliwia zaśnięcie - podkreśla lekarz szpitala w Bostonie.
Smartfony mogą mieć negatywny wpływ na socjalizację
Prawie połowa badanych rodziców przyznała, że pozwala dzieciom mającym mniej niż rok grać codziennie na urządzeniach mobilnych i oglądać na nich filmy. Większość 2-latków korzysta codziennie z tabletów i smartfonów. Część lekarzy podkreśla, że tego typu praktyki mogą mieć negatywny wpływ na proces socjalizacji i rozwój emocjonalny najmłodszych.
"NYT" przypomina, że Amerykańska Akademia Pediatrii zalecała, aby dzieci mające mniej niż 2 lata miały zakaz korzystania z tych urządzeń. Jednak niedawno lekarze złagodzili swoje stanowisko; teraz nakłaniają rodziców do ograniczania kontaktu maluchów z urządzeniami mobilnymi - dodaje dziennik.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że zdecydowanie bardziej niepokojącym zjawiskiem jest brak nadzoru rodziców nad dziećmi korzystającymi ze smartfonów i tabletów niż sam fakt korzystania z urządzeń elektronicznych.
Podkreślają też konieczność prowadzenia dalszych badań nad wpływem nowoczesnych technologii na rozwój najmłodszych.
Autor: mart / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com