"Siłowicy zaczynają się gryźć między sobą". Rosyjskie dowództwo krytykowane po utracie Łymanu

Autor:
pqv/kg
Źródło:
PAP
Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie
Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie TVN24
wideo 2/3
TVN24 Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie

Rosyjski resort obrony i dowódcy odpowiedzialni za zgrupowanie znaleźli się w ogniu krytyki po tym, jak ukraińskie wojsko odbiło Łyman. Wśród krytyków są przywódca Czeczenii, szef najemniczej Grupy Wagnera i kilku blogerów wojskowych. "Siłowicy zaczynają się gryźć między sobą" - mówią komentatorzy.

Rosyjskojęzyczna redakcja BBC zauważa, że rosyjskich generałów i dowództwo wojskowe skrytykował jako pierwszy bliski Władimirowi Putinowi lider Czeczenii Ramzan Kadyrow, a następnie biznesmen Jewgienij Prigożyn, szefujący kremlowskiej armii najemników, tzw. Grupie Wagnera.

Kadyrow o broni jądrowej

Przede wszystkim dostało się generałowi Aleksandrowi Łapinowi, który bezpośrednio odpowiada za wojska w Donbasie, ale skrytykowani zostali także ludzie z "góry", ze sztabu generalnego.

"Obroną tego odcinka kierował dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego, generał Łapin. Ten sam Łapin, który dostał gwiazdę Bohatera Rosji za wzięcie Lisiczańska, chociaż nawet blisko go tam nie było. Łapinowi oddali pod dowodzenie także wojska Zachodniego Okręgu Wojskowego" – napisał Kadyrow.

"Przykre jest nie to, że Łapin jest beztalenciem, ale że kryją go na górze osoby z kierownictwa sztabu generalnego" - zauważył Kadyrow oraz poradził władzom zdegradowanie Łapina do szeregowego i wysłanie na pierwszą linię frontu, by "krwią zmył swoją hańbę".

"Nie wiem, co raportuje ministerstwo obrony głównodowodzącemu, ale ja osobiście uważam, że potrzebne są bardziej kardynalne działania, włącznie z ogłoszeniem stanu wojennego nad granicą i użycia broni jądrowej małej mocy" – oświadczył Kadyrow.

Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie Telegram/KirillTimoshenko

"Odwrót" nie przekonał obserwatorów

Szef Grupy Wagnera, który w ostatnim czasie zasłynął wyciąganiem na front więźniów z rosyjskich kolonii karnych, entuzjastycznie słowa Kadyrowa poparł. "Ramzan – zuch. (…) Wszystkich tych sk… z karabinem, boso na front" – napisał.

Do tych głosów krytyki dołączyły inne, w tym "patriotycznie nastawionych" znawców wojny, blogerów wojskowych i propagandystów. Krytykowany jest nie tylko Łapin, ale też m.in. szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow.

Utratę okupowanego Łymanu, ważnego strategicznie miasta w obwodzie donieckim, rosyjskie ministerstwo obrony tradycyjnie już nazwało "odwrotem" w celu zajęcia wygodniejszych pozycji do obrony.

Nie przekonało to orientujących się w sytuacji rosyjskich blogerów wojskowych i tzw. korespondentów wojennych, którzy już wiele dni wcześniej alarmowali, że ukraińskie okrążenie się domyka, a dowództwo robi zbyt mało, i którzy dosłownie błagali o przysłanie dodatkowych sił.

"Rozłam w bloku siłowym"

Jeden z kanałów, związanych z Grupą Wagnera, uciekł się nawet do pośredniej krytyki samego Putina. "Jakim trzeba być lizod… i kreaturą, żeby kazać utrzymywać miasto, ignorując sytuację na froncie i wbrew zdrowemu rozsądkowi, a także dlatego, że nie chce się zepsuć humoru jednemu człowiekowi w dniu jego wystąpienia (o bezprawnej aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy - red.)".

- Nie nazwałbym tego rozłamem w elitach, bo tych ludzi nie da się nazywać elitami, ale na pewno jest to rozłam w bloku siłowym – ocenił w swoim programie na YouTube opozycyjny rosyjski dziennikarz Michael Nacke. W krytycznych komentarzach, jak stwierdził, jest wiele prawdy, ale zrzucanie winy na tych czy innych dowódców nie zmieni sytuacji, bo problem rosyjskiej armii nosi charakter systemowy i od lat panuje w niej zasada negatywnego doboru.

- Dlaczego Kadyrow i Prigożyn nagle zdecydowali się zaatakować ministerstwo obrony? Bo sami przestali być potrzebni w chwili ogłoszenia mobilizacji. Byli frontmanami, którzy chcieli zarobić punkty i w oczach Putina, i w oczach społeczeństwa, że na nich wszystko się trzyma. Kadyrow – przez swoje "tik-tok wojska" (tak złośliwie określana jest gwardia Kadyrowa, która – zdaniem ekspertów – nie odegrała istotnej roli w działaniach bojowych), a Prigożyn – przez swoich więźniów. On tak powiedział: albo więźniowie, albo wasze dzieci (pójdą walczyć). A teraz wychodzi na to, że i więźniowie, i dzieci – mówił Nacke.

Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie
Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie TVN24

- Po ogłoszeniu mobilizacji to ministerstwo obrony dostało carte blanche na decyzje w sprawie tej "operacji wojskowej" i w sprawach kadrowych. Dlatego Prigożyn i Kadyrow, chcąc się wykazać, wzięli się za dyskredytowanie ministerstwa obrony. Chociaż, wydawałoby się, po co, skoro ono samo skutecznie dyskredytuje się już od siedmiu miesięcy - dodał dziennikarz.

Według niego "siłowicy", tj. kierujący resortami siłowymi, właśnie zaczęli się gryźć między sobą - Kadyrow i Prigożyn będą atakować generałów, ci będą odpowiadać. - A to, co do nas dociera, to tylko przysłowiowe wióry, które lecą od rąbanych drzew, wierzchołek góry lodowej – ocenił Nacke.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości