Rowerem i kajakiem pokona 1,5 tys. km. Niepełnosprawny kolarz już na trasie

Łódź

TVN24 ŁódźNiepełnosprawny sportowiec pokonał kolejną barierę

Krzysztof Jarzębski, niepełnosprawny kolarz z podłódzkich Pabianic wyruszył w poniedziałek w podróż dookoła Polski. Rowerem i kajakiem ma zamiar pokonać ponad 1,5 tys. km.

Krzysztof Jarzębski w przeszłości uprawiał dziesięciobój. W 1990 r. zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy. W wyniku choroby stracił obie nogi.

Po długotrwałym leczeniu powrócił do sportu. Najpierw ścigał się na wózku inwalidzkim, potem dzięki determinacji, z jaką pokonywał coraz dłuższe trasy, otrzymał od sponsorów pierwszy handbike (trójkołowy wyczynowy rower napędzany siłą rąk).

"Niepełnosprawni powinni podejmować wyzwania"

Jak zaznaczył przed startem, jego wyprawa w ramach akcji "Sprawni Niepełnosprawni" ma na celu pokazanie, że osoba niepełnosprawna może, a nawet powinna, podejmować wyzwania.

- Po raz pierwszy od 20 lat wziąłem do ręki wiosła, bo chcę zasygnalizować, że możliwości uprawiania sportu przez niepełnosprawnych jest wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie – podkreślił.

400 kilometrów w dwa dni

Kolarz z Pabianic w poniedziałek chce pokonać 240 km i dotrzeć do Krakowa. Następnego dnia wyruszy kajakiem do Gdańska. Dystans 900 km ma zamiar przepłynąć w 9 dni.

Z Gdańska powróci do Łodzi rowerem. W ciągu dwóch dni pokona 400 km.

W USA ukradli mu rower

Jarzębski regularnie startuje w mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych. Ma też na koncie liczne wyczyny i rekordy, m.in. w 2011 r. w 10 dni przejechał odległość 2,6 tys. km z Aten do Warszawy, a rok później ponad 4,6 tys. km z zachodniego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

W czasie wyprawy w USA skradziono mu handbike’a, więc kolejną trasę – z Berlina do Łodzi pokonał na zwykłym wózku inwalidzkim. Na nowym trójkołowym rowerze – uzyskanym m.in. dzięki społecznej akcji "Rower dla Krzyśka" – odbył podróż dookoła Europy i zdobył dwa brązowe i jeden srebrny medal na mistrzostwach osób niepełnosprawnych w 2013 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: JZ/b/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź