Kultura i styl

"Żywy obraz odwagi zwyczajnych ludzi"

Kultura i styl

Aktualizacja:

Fotograf "New York Timesa", Hiszpan Samuel Aranda zwyciężył w 55. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011. Wśród laureatów nagrody są Polacy.

Najlepsza fotografia przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie. Utrzymana w ciemnych tonach fotografia - nagrodzona pierwszym miejscem w kategorii Ludzie i Wydarzenia -

Możemy nigdy się nie dowiedzieć, kim jest ta kobieta tuląca rannego krewnego, ale razem stali się żywym obrazem odwagi zwyczajnych ludzi, którzy pomogli napisać ważny rozdział w historii Bliskiego Wschodu Aidan Sullivan

- Zwycięskie zdjęcie pokazuje przejmujący, wzbudzający litość moment, ludzki skutek ogromnego wydarzenia, które nadal trwa - uzasadniał nagrodę dla Arandy Aidan Sullivan, przewodniczący jury WPP. - Możemy nigdy się nie dowiedzieć, kim jest ta kobieta tuląca rannego krewnego, ale razem stali się żywym obrazem odwagi zwyczajnych ludzi, którzy pomogli napisać ważny rozdział w historii Bliskiego Wschodu - dodał Sullivan.

- To zdjęcie mówi o wydarzeniach w całym regionie, o Jemenie, Egipcie, Tunezji, Libii, Syrii, o wszystkim, co wydarzyło się podczas arabskiej wiosny. Jednocześnie pokazuje osobisty, intymny aspekt tamtych wydarzeń - podkreśla jedna z jurorek Koyo Kouoh.

Zdjęcie przypomina nam również o "ważnej roli, jaką kobiety odegrały w rewolucji. W podobnych sytuacjach łatwo jest pokazać agresję. Ta fotografia ukazuje czułość, która potrafi przetrwać w zalewie agresji" - ocenia irański fotograf Manoocher Deghati.

Są Polacy

Wśród laureatów prestiżowego konkursu fotograficznego w kategoriach Ludzie i Wydarzenia oraz Sport znaleźli się też Polacy Tomasz Lazar i Tomasz Gudzowaty.

Lazar dostał drugą nagrodę w kategorii zdjęcie pojedyncze "People in the News". Na jego fotografii widać kobietę zatrzymaną podczas manifestacji w nowojorskim Harlemie. Gudzowaty dostał zaś trzecią nagrodę za reportaż w kategorii "Sports" za serię zdjęć "Lucha Libre at La Loba", czyli zdjęcia zawodników meksykańskich zapaśników.

W tym roku na konkurs spłynęło ponad 100 tys. fotografii autorstwa ponad 5,2 tys. fotografów 124 narodowości.

Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości