Kultura i styl

Wielkie gwiazdy Hollywood z nominacjami do Złotych Malin. Wśród nich: Depp, Moore, Paltrow

Kultura i styl

Film promocyjny z ogłoszenia 36 edycji Złotych Malin (36th Razzie)
36th Razzie Award Nominees/Razzie ChannelJulianne Moore, Eddie Redmayne, Johnny Depp, Gwyneth Paltrow "gwiazdami" Złotych Malin

Julianne Moore i Eddie Redmayne, czyli ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów, znaleźli się na ogłoszonej dziś liście kandydatów do Złotych Malin - powszechnie uważanych za antyOscary. Nie zabrakło też innych gwiazd - m.in. Johnny'ego Deppa za groteskową kreację w "Bezwstydnym Mortdecaju" i Gwyneth Paltrow także za rolę w tym filmie. Najwięcej nominacji otrzymało "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w tym Dakota Johnson i jej partner Jamie Dornan. Nie mogło oczywiście zabraknąć stałego bywalca na liście najgorszych aktorów - Adama Sandlera, tym razem za dwie kreacje.

Dawno wśród nominowanych do antyOscarów nie było tylu gwiazd, w dodatku zdobywców Oscarów. Tym razem nie zabrakło również uznanych reżyserów.

Aż w pięciu kategoriach do Złotych Malin nominowano film "Jupiter: Intronizacja" rodzeństwa Wachowskich. Dziwaczny obraz science fiction twórców "Matrixa" przyniósł zresztą nominację nie tylko pechowemu Redmayne’owi, ale też odtwórcom głównych ról - duetowi Channing Tatum i Mila Kunis.

O miano najgorszych filmów zeszłego roku konkurować będą także: erotyczny melodramat "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (z największą liczbą nominacji - 6), komedia kryminalna "Oficer Blart w Las Vegas 2" Andy'ego Fickmana (także 6 nominacji), niezbyt udana ekranizacja kolejnego komiksu Marvela "Fantastyczna czwórka" (5 nominacji) oraz komediowe science fiction Chrisa Columbusa "Piksele" (również 5 nominacji).

Eddie Redmayne otrzymał nominację do Malin za dobrą rolę w złym filmie braci Wachowskichmateriały prasowe

Tradycyjnie nie zabrakło też Adama Sandlera. Tym razem aż z dwoma nominacjami i można odnieść wrażenie, że organizatorzy tej nagrody, nie wyobrażają jej sobie bez obecności Sandlera.

Pewniacy i wypadki przy pracy

Wśród tegorocznych nominowanych musiała się znaleźć filmowa adaptacja powieści "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Młodziutka Dakota Jonson wychodziła ze skóry, by swoją postać uczynić autentyczną, za to jej partner nawet nie próbował zdobyć się na jakikolwiek wysiłek. Oboje otrzymali nominacje do Złotych Malin.

Podobnie było z filmem rodzeństwa Wachowskich "Jupiter: Intronizacja". Przypadek Eddiego Redmeyne'a w drugoplanowej roli czarnego charakteru, który na Złotą Malinę nie zasłużył, potwierdził słuszność powiedzenia, że "lepiej zagrać słabą rolę w dobrym filmie, niż najlepszą nawet w kiepskim". "Brylujący" na pierwszym planie Kunis i Tatum w pełni na nominacje natomiast zapracowali.

W brmateraiły prasowe

Na nominację zasłużył też rolą brytyjskiego arystokraty Johnny Depp. Sam film ("Bezwstydny Mortdecai") okazał się porażką, a Depp grał, jak gdyby znów wcielał się w rolę kapitana Sparrowa, czyniąc swoją postać kompletnie niewiarygodną. Rykoszetem oberwało się też jego partnerce Gwyneth Paltrow, laureatce Oscara za rolę w "Zakochanym Szekspirze", która również musiała przełknąć nominację do Złotej Maliny.

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o pechowej ubiegłorocznej laureatce Oscara, zwykle znakomitej Julianne Moore, która w nieudanym "Siódmym synu" - amerykańsko-chińsko - kanadyjsko-brytyjskiej fantasy, (a la nasz "Wiedźmin") roli czarownicy, Mateczki Malkin, na pewno nie musi się wstydzić. Jakimś cudem ustrzegł się nominacji za rolę w tym filmie inny oscarowy aktor Jeff Bridges.

Julianne Moore nominację do Złotych Malin dostała za rolę w "Siódmym synie"materiały prasowe

Odrodzeni mimo Złotych Malin

Po raz drugi z rzędu fundacja przyznająca nagrody nominowała aktorów i reżyserów za autentyczne sukcesy. Tych, którzy mimo że mają już na koncie Złote Maliny, ponownie wrócili do formy i stworzyli w minionym roku niezwykle udane kreacje. Jednym z nich jest pewniak do oscarowej nominacji (poznamy je jutro), Sylwester Stallone. Jako stary Rocky Balboa, trenujący syna swojego dawnego rywala, z całą pewnością stworzył kreację życia w filmie "Creed: Narodziny legendy". Otrzymał już za nią zresztą w ostatnią niedzielę Złoty Glob.

Sylvester Stallone ze Złotym Globem za rolę w filmie "Creed: Narodziny legendy"materiały prasowe

Nominacje w tej kategorii otrzymali także reżyserka Elizabeth Banks za "Pitch Perfect 2", twórca "Szóstego zmysłu" M. Night Shyamalan, który po serii katastrofalnych filmów powrócił udaną "Wizytą" oraz Will Smith za bardzo dobrą rolę w filmie "Wstrząs".

Historyczne Maliny i przypadek Bullock

Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award) została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Nazwa pochodzi od angielskiego idiomu "blowing a raspberry" (wystawić język i lekceważąco prychnąć).

Rekordzistą w liczbie zdobytych nagród jest film "Jack i Jill", rzecz jasna z Adamem Sandlerem w roli głównej, który w 2012 roku zdobył nagrody w 10 kategoriach.

Pierwszym, który przyjął statuetkę, był Paul Verhoeven (twórca "Nagiego instynktu"), jako najgorszy reżyser za film "Showgirls" w 1996 roku. Drugim był Tom Green, reżyser i aktor filmu "Luźny gość", który zwyciężył w pięciu kategoriach. Trzecią była aktorka Halle Berry nagrodzona w 2004 za rolę w "Kobieta-Kot". Aktorka podczas odbierania Złotej Maliny trzymała w dłoni Oscara. Czwartą osobą, która odebrała Złotą Malinę, była Sandra Bullock. Dwie statuetki za rok 2009: dla najgorszej aktorki i (wraz z Bradleyem Cooperem) dla najgorszego duetu, za rolę w filmie "Wszystko o Stevenie".

Sandra Bullock w filmie "Wszystko o Stevenie", za rolę w którym dostała Złotą Malinęmaterialy prasowe

Ciekawostką jest fakt, iż po jakimś czasie fundacja przyznająca Złote Maliny, zwróciła się z prośbą do aktorki, aby... zwróciła nagrodę. Okazuje się bowiem, iż przez przypadek wręczono jej oryginał stworzony przed 30 laty. Najlepsze jest jednak to, że następnego dnia Sandra Bullock odebrała Oscara za rolę w filmie "Wielki Mike", stając się pierwszą osobą, która w jednym roku zdobyła zarówno Oscara, jak i Złotą Malinę.

Laureatów tegorocznych "nagród" poznamy jak zwykle dzień przed wręczeniem Oscarów, czyli 27 lutego br.

LISTA NOMINOWANYCH do ZŁOTYCH MALIN

NAJGORSZY FILM

"Fantastyczna czwórka"

"Pięćdziesiąt twarzy Greya"

"Jupiter: Intronizacja"

"Oficer Blart w Las Vegas 2"

"Piksele"

NAJGORSZY AKTOR

Johnny Depp - "Bezwstydny Mortdecai"

Jamie Dornan - "Pięćdziesiąt twarzy Greya"

Kevin James - "Oficer Blart w Las Vegas 2"

Adam Sandler - " The Cobbler" i "Piksele"

Channing Tatum "Jupiter. Intronizacja"

NAJGORSZA AKTORKA

Katherine Heigl - "Nie ma jak w piekle"

Dakota Johnson - "Pięćdziesiąt twarzy Greya"

Mila Kunis - "Jupiter. Intronizacja"

Jennifer Lopez - "Chłopak z sąsiedztwa"

Gwyneth Paltrow - "Bezwstydny Mortdecai"

NAJGORSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Chevy Chase - "Jutro będzie futro 2"

Josh Gad - " Piksele" i "Polowanie na drużbów"

Kevin James - " Piksele"

Jason Lee - "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa"

Eddie Redmayne - "Jupiter. Intronizacja"

NAJGORSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Kayley Cuoco-Sweeting - "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa"

Rooney Mara - "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii"

Michelle Monaghan - "Piksele"

Julianne Moore - "Siódmy syn"

Amanda Seyfried - "Kochajmy się od święta" i "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii"

NAJGORSZY REMAKE

"Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa"

"Fantastyczna czwórka"

"Jutro będzie futro 2"

"Ludzka Stonoga 3"

"Oficer Blart w Las Vegas 2"

NAJGORSZY REŻYSER

Andy Fickman - "Oficer Blart w Las Vegas 2"

Tom Six - "Ludzka Stonoga 3"

Sam Taylor-Johnson - "Pięćdziesiąt twarzy Geya"

Josh Trank - "Fantastyczna czwórka"

Andy i Lana Wachowscy - "Jupiter. Intronizacja"

NAJGORSZY SCENARIUSZ

"Fantastastyczna czwórka" - Simon Kinberg, Jeremy Slater and Josh Trank

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" - Kelly Marcel

"Jupiter.Intronizacja" - Andy i Lana Wachowski

"Oficer Blart w Las Vegas 2" - Kevin James i Nick Bakay

"Piksele" - Tim Herlihy i Timothy Dowling

Autor: Justyna Kobus//kk / Źródło: razzies.com/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości