Startuje festiwal w Cannes. Polska koprodukcja powalczy z filmami Coppoli, Lanthimosa i Sorrentino

Źródło:
Cannes Film Festival, "The Guardian", tvn24.pl
"Anatomia upadku" Justine Triet zdobyła Złotą Palmą w 2023 roku
"Anatomia upadku" Justine Triet zdobyła Złotą Palmą w 2023 roku
M2 Films
"Anatomia upadku" Justine Triet zdobyła Złotą Palmą w 2023 rokuM2 Films

Francuska komedia "The Second Act" Quentina Dupieux otworzy 14 maja 77. festiwal filmowy w Cannes. W Konkursie Głównym o Złotą Palmę powalczą między innymi Francis Ford Coppola z "Megalopolis", Yorgos Lanthimos z filmem "Rodzaje życzliwości" oraz Paolo Sorrentino z "Parthenope". Z mistrzami zmierzy się polska koprodukcja mieszkającego w Polsce Magnusa von Horna - "Dziewczyna z igłą".

Tradycyjnie już Konkurs Główny festiwalu w Cannes wielkimi nazwiskami stoi. Organizatorzy od lat robią wszystko, by Lazurowe Wybrzeże okazało się bezkonkurencyjne pod tym względem, i to im się udaje. W tym roku wyjątkowo trudno będzie festiwalom w Wenecji czy Toronto doścignąć francuską imprezę.

O Złotą Palmę walczy tu bowiem zarówno 85-letnia amerykańska legenda kina - Francis Ford Coppola z filmem "Megalopolis", uważanym za jego dzieło życia, jak również uwielbiany w Cannes Grek Yorgos Lanthimos z obrazem "Rodzaje życzliwości", który jeszcze nigdy nie wyjechał stąd z pustymi rękami. Uradowani będą zarówno fani Włocha Paolo Sorrentino, który pokaże historię miłosną "Parthenope", jak również kontrowersyjnego Davida Cronenberga z thrillerem science-fiction "The Shrouds".

Nas najbardziej interesuje zapowiadany już na 15 maja pokaz duńsko-polsko-szwedzkiej koprodukcji Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą". Warto wiedzieć też, że współautorem scenariusza do filmu "Limonov" Kiriłła Sieriebriennikowa, opowiadającego historię rosyjskiego poety, jest twórca "Idy", Paweł Pawlikowski.

Kadr z filmu "Dziewczyna z igłą" Magnusa von HornaCannes mat. prasowe

"Baśń o straszliwej prawdzie"

Urodzony w Szwecji absolwent łódzkiej szkoły filmowej Magnus von Horn (od lat mieszkający w Polsce), nazywa swój film "Dziewczyna z igłą" "baśnią o straszliwej prawdzie", która silnie oddziałuje na zmysły widza. W rozmowie z PISF reżyser mówił: - Zawsze chciałem nakręcić horror, ale im dłużej nad nim pracowałem, tym silniej na wierzch wychodziły elementy dramatyczne . Opowieść jest produkcją duńsko-szwedzko-polską, a von Horn napisał scenariusz we współpracy z duńską scenarzystką Line Langebek Knudsen. Autorem czarno-białych zdjęć do filmu jest polski operator Michał Dymek.

Fabuła filmu rozgrywającego się na początku XX wieku skupia się na młodej kobiecie, Karoline (Vic Carmen Sonne), szukającej miłości i poczucia stabilności. Dziewczyna jest pracownicą fabryki w Kopenhadze i znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zrozpaczona, zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety (Trine Dyrholm). Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że pomiędzy Karoline a sporo od niej starszą Dagmar rodzi się nić porozumienia, która odmieni życie ich obu.

Zdjęcia do filmu kręcono w większości w Polsce – w Łodzi, Zgierzu, a także na Dolnym Śląsku. Ponadto w szwedzkim Goeteborgu, rodzinnym mieście reżysera. Przypomnijmy też, że poprzedni polski film von Horna "Sweat" - obsypany nagrodami na festiwalu w Gdyni, także zakwalifikował się do oficjalnej selekcji w Cannes w 2021 roku, lecz pandemia sprawiła, że festiwal wówczas odwołano.

Kadr z filmu "Megalopolis" Francisa Forda Coppolimat. prasowe Cannes

Najważniejszy film Francisa Forda Coppoli?

Na ten film twórcy "Ojca chrzestnego" kinomani szczególnie ostrzą sobie zęby. Współpracownicy reżysera mówią, że to dzieło życia Coppoli, nad którym legendarny reżyser pracował od 40 lat. Reżyser jednak podkreśla, że "z wieloletnimi przerwami".

Scenariusz do niego napisał już na początku lat 80., ale odłożył go "na później", częściowo ze względu na ówczesne kłopoty finansowe. Przedprodukcja rozpoczęła się ostatecznie w 2001 roku, po nakręceniu 30 godzin materiału i próbach m.in. z Paulem Newmanem, Robertem De Niro, Jamesem Gandolfinim i Leonardem DiCaprio. Jednak projekt został ponownie zarzucony po atakach 11 września, ponieważ sceny ze scenariusza niejako je "przepowiadały". Coppola całkowicie porzucił film w 2007 roku i dopiero w 2019 ponownie do niego wrócił.

"Megalopolis" to opowieść o utopijnej wersji Nowego Jorku. Miasto zostało zniszczone w wyniku wielkiej katastrofy i trwa proces jego odbudowy. Dochodzi do starcia dwóch wizji miasta: po jednej stronie jest idealistyczny architekt grany przez Adama Drivera, po drugiej jego zaprzysięgły wróg, burmistrz miasta Frank Cicero (Giancarlo Esposito). Całość opowiedziana jest z pomocą mnóstwa odniesień do Rzymu w czasach upadku republiki i narodzin cesarstwa. Obok Drivera i Esposito w filmie występują m.in.: Talia Share, Shia LaBeouf, Dustin Hoffman, Jon Voight i Laurence Fishburne.

Pierwszy, zamknięty pokaz dla ludzi z branży w Hollywood podzielił publiczność. Jedni byli pod wrażeniem filmu, inni w mediach społecznościowych pisali o rozczarowaniu i o "kinie hermetycznym, nazbyt eksperymentalnym". Wciąż też brak dystrybutora - wytwórni, która pokryłaby budżet jego promocji, obliczony w samej Ameryce na 40 milionów dolarów. Na to stać wyłącznie wielkich graczy, którzy czekają prawdopodobnie na reakcje po pokazie w Cannes.

Ci, którzy znają lepiej pogmatwane losy dzieł Coppoli, wiedzą jednak, że identyczna sytuacja miała miejsce w przypadku "Czasu apokalipsy". Mało, że kolejni aktorzy porzucali role, a na film zwaliła się seria kataklizmów - począwszy od tajfunów w trakcie zdjęć, poprzez ciężkie choroby aktorów i puszczenie z dymem części dekoracji. Pisano, że film wymknął się spod kontroli i zakończy karierę reżysera. Tymczasem Coppola przywiózł go do Cannes, gdzie - jak wiemy - obraz jednogłośnie otrzymał Złotą Palmę.

Trzymamy kciuki za mistrza, by historia się powtórzyła.

Kadr z filmu "Megalopolis" Francisa Forda Coppolimat. prasowe Cannes

Każdemu, wedle jego upodobań

Tegoroczny konkurs o Złota Palmę wyróżnia wielka gatunkowa różnorodność, i można się spodziewać, że każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie. Są jednak tytuły, które przyciągną absolutnie wszystkich, i jak znam ten festiwal, w finale potrzebne będą dodatkowe pokazy, bo bilety i wejściówki rozejdą się jak świeże bułeczki.

Do tych filmów z pewnością należy obraz ulubieńca Lazurowego Wybrzeża Yorgosa Lanthimosa "Rodzaje życzliwości", a cztery Oscary dla poprzedniego filmu "Biedne istoty" z Emmą Stone w roli głównej oraz Złoty Lew w Wenecji, wywindowały oczekiwania widowni na niebotyczny poziom. I tym razem Stone pojawia się w jednej z głównych ról - to już trzecie wspólne dzieło tego duetu. Oboje zapewniają, że nie ostatnie.

"Rodzaje życzliwości" to powrót Greka do współczesności, choć o fabule filmu jak zwykle twórca opowiada enigmatycznie. Wiadomo, że całość ma charakter nowelowy. W materiałach prasowych czytamy: "'Kind of Kindness'/'Rodzaje życzliwości' to tryptyk, opowiadający historię człowieka bez wyboru, który próbuje przejąć kontrolę nad własnym życiem. Poznajemy też policjanta zaniepokojonego faktem, że jego zaginiona na morzu żona, która jakimś cudem wróciła, wydaje się być inną osobą, niż wcześniej. Kobieta poświęca się poszukiwaniom tajemniczej postaci obdarzonej nadzwyczajną mocą, która wedle przepowiedni, ma zostać jej duchowym przywódcą".

Jeszcze mniej o treści swojego filmu mówi Paolo Sorrentino. Wiadomo tylko, że jest on "rozgrywającą się w Neapolu miłosną historią, nakręconą w konwencji fantasy". "Parthenope" - tytuł oznacza imię kobiety i zarazem nazwę miasta. Obraz jest produkcją włosko-francuską, a jedną z głównych ról gra Gary Oldman.

Scena z filmu "Rodzaje uprzejmości" Yorgosa LanthimosaCannes mat.prasowe

Irański mistrz o Trumpie

Wreszcie konkursowy tytuł, który może pobić rekord dekady, gdy mowa o liczbie widzów. Jest nim "The Apprentice" (Uczeń) Aliego Abbasiego, który opowiada o młodości Donalda Trumpa. W tę rolę wcielił się, szalenie pochlebiając swoją prezencją byłemu prezydentowi USA, Sebastian Stan

Być może o filmie nie byłby aż tak głośno, gdyby nie fakt, że nie nakręcił go żaden amerykański reżyser, lecz twórca świetnego thrillera "Holly Spider" - wybitny irański reżyser Ali Abbasi. Sam obraz jest jednak amerykańską produkcją. Abbasi skupił się na tym, jak Trump budował swój biznes oparty na nieruchomościach w Nowym Jorku w latach 70. i 80. XX wieku. Fabuła nie pominie też jego relacji z niesławnym prawnikiem Royem Cohnem.

Scenariusz napisał Gabriel Sherman, autor książki "The Loudest Voice in the Room", znany z uporczywego dociekania prawdy w przypadku wstydliwych tematów, które bierze na warsztat. Możemy się więc domyślać, że z całą pewnością nie będzie to laurka dla Trumpa.

Kadr z filmu "The Apprentice" Aliego AbbasiegoCannes, mat.prasowe

Festiwal otworzy dziś wieczorem francuska komedia "The Second Act" Quentina Dupieux. W trakcie gali Złotą Palmę za całokształt twórczości odbierze Meryl Streep.

Canneńska impreza potrwa do 25 maja.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: Cannes Film Festival, "The Guardian", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe Cannes

Pozostałe wiadomości

Co najmniej dziesięć osób odniosło obrażenia w wyniku ataku uzbrojonego napastnika w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Wśród rannych są dzieci. - Sprawca strzelał 28 razy, wielokrotnie przeładowując broń - podał szeryf hrabstwa Oakland, Michael Bouchard. Napastnik zabarykadował się w domu, który otoczyli policjanci. Kiedy weszli do środka, okazało się, że nie żyje. Motywy jego działania nie są na razie znane.

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska Federalna Służba Penitencjarna podała, że zatrzymany ​​w areszcie śledczym w obwodzie rostowskim wziął jako zakładników dwóch pracowników tego aresztu - podała w niedzielę rosyjska agencja RIA Novosti. Tymczasem Reuters - powołując się na rosyjski kanał Baza powiązany z organami ścigania - informuje, że zamieszanych w to zdarzenie jest sześciu zatrzymanych.

Pracownicy aresztu wzięci jako zakładnicy. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia

Pracownicy aresztu wzięci jako zakładnicy. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia

Źródło:
Reuters, RIA Novosti

Zaczęło się od nieudanej kradzieży sklepowej, skończyło na policyjnej blokadzie i strzałach ostrzegawczych. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Policyjna blokada i strzały ostrzegawcze

Policyjna blokada i strzały ostrzegawcze

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Reutera opublikowała projekt dokumentu końcowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy w Szwajcarii. Wynika z niego, że dla zgromadzonych głów państw i szefów rządów kluczową kwestią jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni pod kontrolą Ukrainy. Konieczne też jest - jak ma wynikać z międzynarodowych ustaleń - zapewnienie nieprzerwanych dostaw żywności, uwolnienie jeńców oraz porwanych przez rosyjskie władze ukraińskich dzieci.

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. O poranku w części kraju intensywnie pada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Burze powrócą także w drugiej części dnia.

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukraina ma prawo żądać, aby Rosja nie zawierała sojuszu wojskowego z Chinami - tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odniósł się do deklaracji rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, że inwazja na Ukrainę może zostać zakończona po deklaracji władz Kijowa, że kraj nigdy nie przystąpi do NATO.

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
tvn24.pl

G7 powtarza jednogłośne zaangażowanie, by bronić międzynarodowego systemu reguł opartego na prawie, wystawionego na niebezpieczeństwo przez rosyjską agresję - tak premier Włoch Giorgia Meloni podsumowała zakończone obrady szczytu G7 w Apulii na południu Włoch. Szefowa prawicowego rządu podkreśliła, że przywódcy "udzielili Ukrainie jednogłośnego i stanowczego poparcia, które pozostanie w mocy tak długo, jak będzie to konieczne".

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

Źródło:
PAP

Polacy zadebiutują na Euro 2024 w meczu przeciwko Holandii. W Szwajcarii trwa szczyt pokojowy poświęcony rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne, a przez stolicę przeszła Parada Równości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 16 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 16.06 okaże się deszczowa w wielu regionach. Miejscami spodziewane są także burze, którym towarzyszyć będą silniejsze opady a także porywisty wiatr. Termometry pokażą od 19 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl