Kultura i styl

Sejm w hołdzie dla Wajdy. "Za ogromne zasługi dla historii kina i teatru"

Kultura i styl

Andrzej Wajda upamiętniony przez Sejmtvn24
wideo 2/19

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat - brzmi uchwała przyjęta przez aklamację w piątek w Sejmie.

Andrzej Wajda - napisano w sejmowej w uchwale - był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie.

"Sejm czci jego pamięć i oddaje hołd"

"Stworzone przez niego obrazy - między innymi 'Kanał', 'Popiół i diament', 'Człowiek z marmuru', 'Człowiek z żelaza', 'Katyń', 'Popioły', 'Ziemia obiecana' - na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Dzięki jego obrazom świat mógł poznać lepiej i zrozumieć zawiłości polskiej historii "- podkreślono w uchwale.

W treści uchwały przypomniano, że w swoim dorobku Wajda miał m.in. Złotą Palmę Cannes, honorowego Oscara. Wspomniano także, że artysta był także senatorem w latach 1989-1991.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat" - głosi uchwała.

Miał 90 lat

Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów w historii kina powszechnego - zmarł 9 października w Warszawie. Miał 90 lat.

Reżyser, scenarzysta, malarz i fotograf był laureatem berlińskiego Złotego Niedźwiedzia oraz weneckiego Złotego Lwa, nagród BAFTA, francuskiego Cezara i wielu innych.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: