Kultura i styl

"Plan podróży zostaje zakłócony". Opera kolejowa na dworcu Warszawa Wschodnia

Kultura i styl

Wikipedia / CC0 | Radek KołakowskiNa Dworcu Wschodnim odbędzie się pokaz "Opery kolejowej"

Muzyka inspirowana rozkładem kolejowym, widzowie w słuchawkach, podążający za artystami po hali warszawskiego dworca - to niektóre elementy polskiej premiery "Opery kolejowej".

"Opera kolejowa" to projekt muzyczny zrealizowany przez Komunę//Warszawa oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Jest to utwór na sopran, 14 tancerzy, zespół muzyczny, projekcje, słuchawki i pociągi. Łączy w sobie elementy flash moba i konwencję "silent music".

Muzyka inspirowana rozkładem jazdy

W tej operze muzyka skomponowana została w nawiązaniu do rozkładu kolejowego, a widzowie nie siedzą w jednym miejscu, ale – wyposażeni w słuchawki – słuchają "cichego" libretta, podążając za artystami.

- Dramaturgia projektu wpisana została w strukturę rozkładu jazdy, który stanowił trzon dla tej specyficznej "partytury" opery - wyjaśnia Łukasz Orłowski, rzecznik Instytutu Teatralnego. - Dworzec rządzi się swoim rytmem, schematem przyjazdów i odjazdów, pośpiechem pasażerów, melodycznością komunikatów. I z tego właśnie czerpali inspiracje twórcy "Opery kolejowej" - dodaje rzecznik.

Artyści biorący udział w projekcie opisują w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiada do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźnia się. - Plan podróży zostaje zakłócony, rzeczywistość ulega zawieszeniu, dzieje się coś niespodziewanego. Każdy Pasażer lub Pasażerka radzi sobie na swój sposób: można chcieć jak najszybciej "nadrobić" spóźnienie albo wykorzystać ten "darowany" czas na pobycie z samym sobą - opisuje Orłowski.

Opera kolejowa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska.

Pokaz, który odbędzie się 20 grudnia na Dworcu Wschodnim, kończy artystyczną część obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei – wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / CC0 | Radek Kołakowski

Pozostałe wiadomości