Kultura i styl

McCartney i Oprah rozwinęli kulturę USA

Kultura i styl


Kennedy Center Honors, prestiżowe wyróżnienia w uznaniu za artystyczny wkład w kulturę Stanów Zjednoczonych, przyznano w niedzielę piątce tegorocznych laureatów. Znaleźli się wśród nich między innymi ikona amerykańskiej telewizji Oprah Winfrey oraz były Beatles Paul McCartney.

Oprócz słynnej prezenterki i muzyka, wśród wyróżnionych znaleźli się także tancerz i choreograf Bill T. Jones, piosenkarz country Merle Haggard oraz Jerry Herman, autor muzyki i słów do wystawianych na Broadwayu musicali.

Kultura na szczycie

Laureaci spotkali się też na lunchu wydanym przez Hillary Clinton (EPA) 

Uroczystą galę w Białym Domu poprowadził prezydent USA Barack Obama.

Przyznał on, że choć "każdy z laureatów posiada ogromny talent", zostali wyróżnieni przede wszystkim za "wyjątkową umiejętność zbliżania ludzi do siebie", a także za to, że potrafią "uchwycić prawdę o tym, kim jesteśmy - nie tylko jako Amerykanie, lecz również jako ludzie".

W sobotę amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton urządziła uroczysty obiad dla wyróżnionych, z udziałem innych gwiazd, m.in. aktora i reżysera Sidneya Poitiera i aktorki Julii Roberts.

Wyróżnienia Kennedy Center Honors przyznawane są dorocznie od 1978 roku w Białym Domu, w uznaniu zasług artystycznych dla amerykańskiej kultury. Wśród jej laureatów znajdują się m.in. aktorka i piosenkarka Barbra Streisand, kompozytor John Williams, piosenkarz Elton John czy aktor i reżyser Robert Redford.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości