Isis Gee na turniej Eurowizji

TVN24

Aktualizacja:
TVN/ Cezary PiwowarskiIsis Gee teraz będzie śpiewać

Isis Gee, amerykańską piosenkarkę polskiego pochodzenia, która cieszyła oko widzów TVN w "Tańcu z gwiazdami", czeka poważne wyzwanie - będzie reprezentowała Polskę w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji 2008. Finał 24 maja w Belgradzie.

Podczas krajowych eliminacji, oprócz Gee, zaprezentowało się 11 wykonawców. Konkurencja występowała zarówno w grupach - girlsband Queens ("I say my body"), olsztyński zespół Afromental ("Thing we've got"), szwedzki duet Man Meadow ("Viva la musica"), Starnawski & Urban Noiz ("It's not a game") oraz Plastic ("Do something") - jak i pojedynczo - Edi Ann ("Lovin'U") i Kasia Nova ("The devil"), wokalistka Margo ("Dlatego walcz"), szwedzka piosenkarka Sandra Oxynryd ("Super heroes"), Natasza Urbańska ("Blow over") i Izabela Kopeć ("You've got my love").

Jury, m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz i dziennikarz Paweł Sztompke, wespół z telewidzami wybrali jednak Isis Gee, czyli Tamarę Gołębiowską, znaną z szóstej edycji "Tańca z gwiazdami".

Śpiewa i tańczy od dzieciństwa

Piosenkarka urodziła się w Seattle w 1972 roku. Występuje od piątego roku życia. Sama komponuje i pisze teksty do swoich piosenek. Współpracowała m.in. z piosenkarzem Tonym Bennetem, pianistą McCoyem Tynerem, a także kompozytorem wielu przebojów Stevem Dorffem.

Isis Gee do tej pory znana z "Tańca z gwiazdami" (TVN) 

W 2004 roku przeprowadziła się do Polski i wyszła za mąż za Polaka. W 2007 roku wydała debiutancki album "Hidden Treasure", którego producentami byli KK (znany ze współpracy ze Stingiem, Bjoerk, Dido, Kylie Minogue), Simon Gogerly i Tim Young, który współpracował m.in. z Madonną, Massive Attack i Davidem Bowie.

Najpierw półfinał

Zanim jednak Gee-Gołębiowska będzie mogła zaprezentować się na finale Eurowizji w Belgradzie 24 maja, o ile finał w związku z napiętą sytuacją w Kosowie dojdzie do skutku, 20 maja musi przebrnąć przez półfinał.

Eurowizja bez powodzenia

Konkurs Eurowizji organizowany jest od 52 lat. Polacy uczestniczą w nim w 1994 roku. Wtedy też reprezentantka naszego kraju odniosła największy sukces - Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. W kolejnych latach przedstawicielami Polski byli m.in. Anna Maria Jopek i Blue Cafe. Od trzech lat Polaków brakuje w finałach.

W ubiegłym roku w Helsinkach polskim reprezentantem na konkursie Eurowizji był zespół The Jet Set, ale odpadł w trakcie półfinałów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN/ Cezary Piwowarski