Legenda włoskiego kina potomkiem Leonarda da Vinci

Wikimedia (CC BY SA 3.0)Drzewo genealogiczne to rezultat prac prowadzonych we Włoszech od 1973 roku

Światowej sławy reżyser filmowy 93-letni Franco Zeffirelli jest potomkiem Leonarda da Vinci - ogłosili w czwartek twórcy drzewa genealogicznego da Vinci.

Drzewo genealogiczne to rezultat prac prowadzonych we Włoszech od 1973 roku. Przedstawili je dyrektor muzeum Leonarda da Vinci Alessandro Vezzosi oraz współpracująca z nim Agnese Sabato.

Odkryto 35 żyjących potomków geniusza

Badacze ustalili, że urodzony we Florencji Zeffirelli, którego prawdziwe imię i nazwisko to Gianfranco Corsi, syn Ottorino Corsiego, jest krewnym Olinto Corsiego, jednego z najbardziej znanych mieszkańców miasteczka Vinci w XIX wieku. Odkryto, że rodzina Corsi była spokrewniona z rodem da Vinci od 1794 roku, czyli od ślubu jednego z Corsich z Teresą Alessandrą Giovanną, potomkinią Ser Piera, ojca Leonarda. Genealodzy zbadali także historię dwóch domów należących niegdyś do rodziny Leonarda, a następnie do przodków Franco Zeffirellego w rejonie Vinci. Badacze odkryli w sumie 35 żyjących krewnych geniusza renesansu. Prezentacja odbyła się w miejscowości Vinci koło Florencji.

Zeffirelli zasłynął przede wszystkim filmowymi adaptacjami sztuk Szekspira. W 1966 r. jako pierwszy wyreżyserował kinową wersję „Poskromienia złośnicy”, z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Kolejna adaptacja Szekspira, ”Romeo i Julia" (1968), z Leonardem Whitingiem i Olivią Hussey przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara. "Hamlet" z 1990 r. z udziałem Glenn Close i Mela Gibsona uznany za jedną z najlepszych ekranizacji dzieła.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)

Pozostałe wiadomości