Kraków

Niedźwiedź na ulicach miasta. Uwaga! Nie jest pluszowy

Kraków

Niedźwiedź brunatny na ulicach Gołkowic
Andrzej DaraWcześniej o obecności drapieżnika w okolicy alarmowali pszczelarze

Wystraszony niedźwiedź biegał ulicami Gołkowic (Małopolska). - Apelujemy o rozsądek. To nie pluszowy miś, tylko największy drapieżnik w Polsce, który jest w ogromnym stresie - przestrzega Paweł Szczygieł z nadleśnictwa w Nowym Sączu.

Nadleśniczy przyznaje, że już wcześniej otrzymywali sygnały o grasującym w pobliżu Gołkowic niedźwiedziu. - W tych okolicach to zdarza się co roku. Nietypowe jest to, że tym razem niedźwiedź zszedł aż tak nisko - mówi Szczygieł.

Do tej pory bowiem misia widywano raczej w okolicach pasiek, gdzie szukał miodu.

Niewykluczone, że nagrany miś nie szuka pożywienia, a miejsca dla siebie.

- Naturalną koleją rzeczy u niedźwiedzi jest to, że po 2 latach matka przestaje zajmować się swoimi młodymi i je odsuwa. Niedźwiedź, z Gołkowic mógł właśnie, po odsunięciu od matki szukać dla siebie nowego miejsca - zastanawia się Szczygieł.

Spłoszyli go grzybiarze?

Zdaniem nadleśniczego przyczyną wyjścia misia z lasu mogli być też sami mieszkańcy. - Zaczął się już sezon na grzyby. Niewykluczone, że ludzie wypłoszyli go z lasu - mówi Szczygieł.

Nadleśnictwo apeluje o ostrożność, ponieważ niedźwiedź brunatny to największy żyjący w Polsce drapieżnik. - Nie należy traktować niedźwiedzia jak pluszaka. Trzeba pamiętać, że człowiek, nie jest dla niego żadną przeszkodą - podkreśla Szczygieł.

I dodaje, że "dodatkowo w zabudowaniach, w otoczeniu psów, samochodów i ludzi niedźwiedź nie czuje się komfortowo i może to wywołać u niego stres". - Nigdy nie możemy być pewni, jak niedźwiedź się zachowa - przestrzega leśnik.

Grasujący w Gołkowicach miś nie szuka pożywienia, a miejsca dla siebieAndrzej Dara

Policja w Nowym Sączu radzi:- Jeśli spotkamy niedźwiedzia, należy oddalić się w sposób cichy i spokojny - NIE NALEŻY UCIEKAĆ, ABY NIEDŹWIEDŹ NIE POTRAKTOWAŁ CIĘ JAK ZDOBYCZ! Nie wolno także wchodzić na drzewo - niedźwiedź wejdzie znacznie szybciej.- Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki - matka, która stanie w ich obronie, może być bardzo niebezpieczna.- Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, ponieważ niedźwiedzie są szczególnie niebezpieczne podczas żerowania.- Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia np. w celu wykonania zdjęcia czy sfilmowania go. Może gwałtownie zareagować na błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką.- Jeśli już spotkasz niedźwiedzia na swojej drodze delikatnie zrzuć torebkę czy plecak, ponieważ może się nim zainteresować. NIE RÓB GWAŁTOWNYCH RUCHÓW i kontroluj jego zachowanie.- Jeśli niedźwiedź cię obserwuje, NAWET SIĘ NIE RUSZAJ! Następnie powoli się wycofuj. Jeżeli jesteś z dziećmi, bacznie zwracaj uwagę na ich zachowanie.- Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz - w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju - w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.

Policja i nadleśnictwo apelują o ostrożnośćAndrzej Dara

Niedźwiedzia widziano w Gołkowicach:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: koko/zp / Źródło: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości