Coraz więcej zakażeń w Małopolsce. Tylko w piątek na 2600 przebadanych osób koronawirusa ma 725

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP / TVN24 Kraków
Coraz więcej zakażeń w MałopolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Rekord zakażeń w Małopolsce

Cały czas rośnie liczba zakażeń w Małopolsce. Badania potwierdziły 725 nowych przypadków koronawirusa w województwa. Najwięcej zakażonych jest w Krakowie.

Według informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, 442 zakażenia to tak zwane "przypadki rozproszone". – Oznacza to, że osoby z koronawirusem nie są w stanie wskazać źródła zakażenia – tłumaczy Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka małopolskiego sanepidu.

62 przypadki to tzw. ogniska rodzinne. W szpitalach i placówkach medycznych w Małopolsce potwierdzono w piątek 41 nowych zakażeń, a w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych i DPS – 153. Jedno z ognisk to DPS przy ul. Łanowej 41 w Krakowie, gdzie koronawirusa ma 64 podopiecznych i 33 pracowników oraz DPS w Makowie Podhalańskim, gdzie według informacji sanepidu zakażone są 42 osoby.

Rośnie też liczba osób zakażonych w stosunku do wykonanych testów – w czwartek na 2200 wykonanych testów pozytywnych było 550, czyli 25 proc. W piątek na 2600 testów pozytywnych jest 725, czyli 28 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Największym niepokojem napawa mnie tak zwany koronasceptycyzm. To brak odpowiedzialności za siebie, swoją rodzinę i za innych. Jeśli ktoś chce się zarazić wirusem to proszę bardzo, ale nie ma prawa do tego, by tę epidemię roznosić i zarażać innych – mówi prof. UJ dr hab. Stanisław Bartuś ze szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.

Obecna sytuacja w MałopolsceMałopolski Urząd Wojewódzki

Zakażenia w domach pomocy

Rzeczniczka małopolskiego sanepidu wyjaśniła, że duży dobowy skok liczby zakażeń w Małopolsce (w czwartek było ich 552) wynika z uwzględnienia w statystykach zachorowań w Domu Pomocy Społecznej przy Łanowej.

- Pracownicy i mieszkańcy placówki przy Łanowej 41, u których stwierdzono obecność wirusa, przechodzą zakażenie bezobjawowo – powiedziała rzeczniczka krakowskiego MOPS Agnieszka Pers. Dyrektorzy wszystkich krakowskich DPS sukcesywnie prowadzą badania przesiewowe w kierunku koronawirusa sfinansowane przez miasto i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, dlatego liczba wykrytych przypadków będzie się zmieniać – dodała.

Nowe wykryte w piątek w Małopolsce przypadki dotyczą 427 kobiet i 298 mężczyzn, w wieku od roku do 91 lat. 46 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Wśród zakażonych najwięcej jest mieszkańców Krakowa - 200 osób, powiatu suskiego - 70 osób, nowotarskiego - 55 osób, limanowskiego - 51 osób i myślenickiego - 45 osób.

W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarły kolejne cztery osoby. Wszystkie miały choroby współistniejące. Od początku pandemii w Małopolsce zmarły 234 osoby.

Autor:wini

Źródło: PAP / TVN24 Kraków