TVN24 | Kraków

Ksiądz z koronawirusem. "Jeśli osoby biorące udział w mszy poczują się źle, proszone są o kontakt z sanepidem"

TVN24 | Kraków

Autor:
MAK/ks
Źródło:
TVN24
MZ: proponujemy skrócenie czasu izolacji do 10 dni TVN24
wideo 2/6
TVN24MZ: proponujemy skrócenie czasu izolacji do 10 dni

Jeden z księży z kościoła w Proszowicach (Małopolska) ma koronawirusa. - Jeśli osoby biorące udział w nabożeństwach poczują się źle i wystąpią u nich objawy, które towarzyszą zakażeniu, proszone są o kontakt z lekarzem i sanepidem - apeluje proboszcz parafii.

Pierwsze informacje i zdjęcie komunikatu zamieszczonego na drzwiach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Proszowicach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak można przeczytać, jeden z księży jest zakażony koronawirusem. Więcej informacji pojawiło się na stronie parafii.

Na stronie parafii poinformowano, że z powodu zakażenia jednego z księży wirusem SARS-CoV-2, duszpasterze parafii zostali poddani kwarantannie. Świątynia została dokładnie wyczyszczona i zdezynfekowana.

"Inspekcja sanitarna informuje, iż osoba zakażona jest bezobjawowa. Dlatego też ryzyko transferu wirusa w relacji ksiądz – wierny, przy zastosowaniu wymaganych środków ochrony osobistej, w trakcie nabożeństwa jest minimalne" - poinformował w komunikacie ks. Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Komunikat pojawił się na drzwiach kościoła w Proszowicachcranoova, Kontakt 24

Apeluje jednak, aby każdy, kto będzie miał objawy świadczące o możliwości zakażenia, zgłosił się do lekarza i sanepidu.

"Jeśli jednak osoby biorące udział w nabożeństwach w naszej parafii w trakcie ostatniego tygodnia (do dnia 27.08.2020) poczują się źle i wystąpią u nich objawy, które towarzyszą zakażeniu (temp. 38° C, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu) proszone są o telefoniczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu oraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Proszowicach" - czytamy w komunikacie.

Osoby z bezpośredniego kontaktu są już w kwarantannie

Proboszcz zapewnia jednocześnie, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym księdzem, zostały już zgłoszone i objęte są nadzorem epidemiologicznym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Proszowicach.

"Wikariat – jako miejsce przebywania zakażonego – jest pod ścisłą kwarantanną. Zakażony nie może go opuścić, ani nikt nie może wejść na jego teren w celu kontaktu z chorym" - przekazał ks. Jan Zwierzchowski.

Jak poinformowano, w niedzielę posługa sakramentalna jest zapewniona przez księży z zewnątrz, a kancelaria parafialna działa tylko telefonicznie w godzinach jej urzędowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO>>>

Autor:MAK/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: